„Tradiční české Vánoce mohou díky ozdobám od afrických komunit dostat velmi netradiční nádech. Nákupem navíc každý přímo podporuje lidi ve složité životní situaci a pomáhá jim získat peníze na obživu,“ vysvětluje šéf mezinárodních projektů safari parku Jan Stejskal. „Díky takovému příjmu si mohou místní lidé v Africe dovolit žít ohleduplněji k přírodě a nemusejí vyrážet shánět obživu v buši, ať už jde o lovené maso nebo jiné produkty zvířat. Tím se významně snižuje tlak na ohrožené druhy.“
V oblastech, kde projekt BeadWORKS působí, žijí například kriticky ohrožení nosorožci dvourozí, zebry Grévyho nebo žirafy Rothschildovy. V současnosti sdružuje BeadWORKS, které založila v roce 2007 nezisková organizace The Northern Rangelands Trust, asi 1 300 korálkářek z 20 etnických skupin, které obývají území asi 42 tisíc čtverečních kilometrů. To je z hlediska ochrany přírody velmi rozsáhlé území.
„Díky korálkování se zlepšuje finanční situace místních rodin, které tak nemusejí za výdělkem docházet do větších sídel a svou přítomností v komunitních rezervacích zamezují pytlákům v pronásledování zvířat,“ doplňuje Jan Stejskal. Korálky, z nichž ženy svoje artefakty vyrábějí, mají přitom zřetelnou českou stopu – jde totiž o tradiční korálky společnosti Preciosa.
Samy keňské ženy jsou z možnosti být součásti projektu nadšené. „Díky příjmu z korálkování můžeme dělat věci samy za sebe, plánovat a myslet na budoucnost. S ostatními ženami se cítíme jako zaměstnaní lidé. Peníze můžeme použít třeba na školné nebo lékaře,“ říká jedna z korálkářek Ngesinoi Leinte z etnika Rendille.
Perličkové dekorace i šperky jsou k dostání v Zooshopu safari parku. Jsou mezi nimi například modely afrických zvířat, které je možné zavěsit jako ozdoby na vánoční stromeček.