Adoptuj mě! Safari park hledá adoptivní rodiče pro nováčky v chovu. Čtyři vylosovaní mecenáši nakonec okusí práci chovatele nebo se setkají se žirafami


30.11.2022
Deset zajímavých přírůstků v chovu se stalo představiteli vánoční adopční kampaně Safari Parku Dvůr Králové. Jsou mezi nimi zvířata, která lidé dosud v Podkrkonoší nemohli nikdy vidět, i druhy, které symbolizují světový věhlas safari parku. Na čtyři mecenáše nakonec čeká mimořádný zážitek: budou si moci vyzkoušet péči o zvířata v safari parku nebo se zkušeným průvodcem navštívit dvorské žirafy. Kampaň trvá až do konce ledna 2023

Nosorožec, levhartí dvojčata či kriticky ohrožený krokodýl a velmi náročný zejozob. „V letošním roce přibližujeme v kampani druhy, které jsou v safari parku nové, nebo které ztělesňují světový věhlas naší zahrady a i letos jsme v jejich chovu zaznamenali úspěchy či jiné zajímavé události,“ vysvětluje výběr ředitel Safari Parku Dvůr Králové Přemysl Rabas. Také letos čeká na všechny adoptivní rodiče soutěž.

Na každého, kdo se rozhodne do 31. ledna 2023 adoptovat jakékoli zvíře, případně od 1. ledna 2022 již adoptivním rodičem v safari parku je, čeká soutěž. „Výherci budou čtyři. Připravili jsme pro ně možnost nahlédnout do zákulisí světově proslulých chovů, což je něco zcela úžasného. Navíc nabídneme i zcela nový zážitek soukromé prohlídky s průvodcem zakončené návštěvou zázemí žirafince,“ doplňuje Přemysl Rabas. Vítěze safari park oznámí na počátku února.

Safari Park Dvůr Králové je jedinečnou genetickou bankou afrických zvířat. Řadu druhů, které v Podkrkonoší žijí, není možné vidět v žádné jiné české zoologické zahradě, a často bývají raritní i v evropském a světovém měřítku. Safari park přitom přibírá do svých chovů nové a nové druhy, které potřebují pojistku pro přežití v případě, že by v přírodě zcela zmizely. Také na ně se kampaň zaměřuje.

Navzdory stále rostoucí oblibě adopce zvířat navíc stále zůstávají druhy, které žádné „lidské rodiče“ nemají. I na ty mohou milovníci zvířat zaměřit svou pozornost. Jsou to například kočkodan bělonosý, vaza velký, kobra kapská, tlamovci, přímorožec jihoafrický či komba velká.

Částka určená pro adopci kopíruje roční náklady na chov jednoho zvířete daného druhu, podporovatelé však mohou zároveň sami rozhodnout, kolik prostředků zvířeti pošlou. Příspěvek pro adopci začíná 500 korunami za rok.

Adoptivní rodiče získají spolu s adopcí unikátní certifikát se jménem a podle výše příspěvku i celou řadu dalších benefitů jako volné vstupenky do safari parku, pozvánky na exkluzivní akce, umístění cedulky s vlastním jménem u expozice daného druhu a podobně. Pokud chcete získat adopční certifikát safari parku do Vánoc, je potřeba zaslat platbu nejpozději do 19. prosince do 12.00.

Adoptovat zvíře můžete zde.


Představitelé kampaně Adoptuj mě!

Levharti perští
Dva mladí samci levharta perského, kteří přišli na svět v srpnu 2022, jsou možná nejvzácnějšími mláďaty letoška. Za poslední rok se tyto ohrožené šelmy nenarodily v žádné jiné zoo na světě! Radost z nich umocňuje několik dalších věcí: spojování rodičů, samce Arkhyze a samice Banu bylo dost náročné a rizikové. Mnohem větší samci svou partnerku často zabijí. Pro Banu jsou malí levharti vůbec první mláďata, a tak nebylo jisté, že se o ně zvládne postarat. Péči ale zvládá na výbornou. A nakonec, Arkhyz přišel do safari parku ze Soči a je nepříbuzný ostatním levhartům perským v Evropě. Mláďata jsou tak o to cennější. Oba mladí samci s matkou vycházejí pravidelně do venkovního výběhu a vy si tak můžete naši pýchu užívat v podstatě každý den. Jsou to otužilci, takže zima v Podkrkonoší je nezaskočí!

Zejozob africký
Zejozobové afričtí patří k velmi náročným chovancům. Jsou to potravní specialisté, kteří díky speciálně stavěnému zobáku v přírodě žerou především škeble a další bezobratlé. Líhnutí mláďat není obvyklé a navíc u tohoto druhu zaznamenávají zoologové vysokou úmrtnost v útlém věku. Je jen hrstka zoologických zahrad, která se může odchovy zejozobů pochlubit. Safari park je i díky úzké spolupráci s kolegy ze Zoo Zlín-Lešná, kteří s námi sdílejí svoje chovatelské know-how, jednou z nich. Mládě zejozoba, které se u nás vylíhlo, odchovali lidé. Na zimu se malý zejozob přestěhoval do zázemí Tropických bažin, na jaře se podle plánu připojí k hejnu dospělých ve voliéře u Ptačího světa.

Tučňák brýlový
Úžasné obyvatele pobřežních vod Jihoafrické republiky a Namibie chováme poprvé ve více než 75leté historii safari parku. Tučňáci brýloví přijeli v červenci a obydleli průchozí expozici připomínající přístav Luderitz v Namibii. Okamžitě se stali miláčky návštěvníků, kteří s velkým zájmem vyrážejí přímo do teritoria těchto zajímavých a ohrožených ptáků. Tučňáci se krmí výhradně mořskými rybami, které safari park nakupuje pouze od dodavatelů, kteří garantují způsoby rybolovu šetrné k přírodním populacím ryb. Jsou to konzervativní ptáci, ale ve Dvoře si dobře zvykají a my věříme, že už brzy se zapárují a postupně začnou využívat i speciální boudy, které mají na pláži výběhu připravené. Doufáme, že bychom se v blízké budoucnosti mohli dočkat i mláďat.

Medojed kapský
Je jen málo zvířat, která by chytrostí, odvahou a sílou mohla konkurovat medojedům kapským. Jejich chov v lidské péči je velmi složitý a jejich rozmnožování je naprostá rarita. Proto jsme velmi pyšní, že po mláděti, které se samici BeeBee a samci Tysonovi narodilo na Ježíška roku 2020, se povedlo potvrdit tento obrovský úspěch a v srpnu 2022 přišlo na svět další mládě. Vyvíjí se, jak je pro medojedy typické, dost pomalu. Už brzy by se ale mělo začít vypravovat do expozice Pavilonu šelem Joy Adamsonové nedaleko vstupu do safari parku.

Krokodýl štítnatý
Hvězdou nově opravených vodních světů je bezesporu krokodýl štítnatý. Tento kriticky ohrožený druh žijící v pomalu tekoucích vodách západní a střední Afriky je velmi tajemný a mnoho o něm nevíme. Je ale známo, že krokodýli štítnatí mezi sebou často komunikují složitým systémem zvuků – i proto se jim někdy také přezdívá zpívající krokodýli. Od roku 2022 mohou lidé tento úžasný druh sledovat v centrální nádrži Vodních světů, který obydlela víc než dva metry dlouhá dospělá samice. K dispozici má hned dva bazény, z nichž jeden nabízí i pohled pod hladinu. V blízké budoucnosti plánujeme ukázat i tři mláďata, která zatím žijí v zázemí. I pro ta plánujeme expozici s výhledem pod vodu. Krokodýly štítnaté zastihnete nejvíc aktivní, když se do safari parku vypravíte pozdě odpoledne nebo večer. Jejich chov v lidské péči je klíčový: v přírodě jich dál rychle ubývá a je jen velmi málo zoologických zahrad, které se chovu věnují. Ustavení fungující (a také úspěšně se množící) populace v lidské péči je tak zásadní.

Boomslang
Hned dvě mláďata smrtelně jedovatého hada boomslanga neboli bojgy africké se vylíhla v červenci 2022. Je to úspěch světového formátu, vždyť mimo Afriku je neuvidíte nikde jinde než právě ve Dvoře Králové! Boomslangy charakterizují velké a bystré oči. Jde o denní hady, kteří neúnavně ve větvích stromů slídí po potravě. V přírodě ji tvoří gekoni či malí ptáci. V safari parku jim potravu úspěšně nahrazujeme žabkami, které sami chováme. Později boomslangové přecházejí na krmení myšmi.

Bongo horský
Bongo horský je tichou ikonou safari parku. Když chov v sedmdesátých letech začal, byla to naprostá senzace. Safari park byl první zahradou v Česku a na Slovensku, která tyto pralesní antilopy rozmnožila už v roce 1975. Za léta chovu ve Dvoře se narodilo přes sto mláďat, což je světově výjimečný výsledek, o to důležitější, že bongové horští se mezi tím stali jedněmi z nejvzácnějších zvířat světa. V horských lesích Keni jich nezbývá víc než stovka. Demba, který do Podkrkonoší dorazil v květnu 2022, má znamenat oživení chovu. Záhy po spojení se dvěma partnerkami se s nimi už pářil. Safari park plánuje v blízké budoucnosti také ještě významněji podporovat záchranu těchto nádherných antilop přímo v Keni.

Dikdik Kirkův
Fantomové safari parku. Tak by se s nadsázkou dalo přezdívat maličkým antilopám dikdikům Kirkovým. Přitom jsou nesmírně zajímaví. Na první pohled zaujme jejich drobný vzrůst (váží nanejvýš kolem šesti kilo) nebo chobůtek, který mají „místo“ klasického antilopího čenichu. Ten je přizpůsobením suchým oblastem, kde dikdikové žijí. V nozdrách se ochladí horký vzduch, který míří dál do těla. Navíc se na sliznici vysráží vlhkost vdechovaného plynu a dikdik tak obrazně při dýchání také pije. Ačkoli je ve výbězích klasické části zahrady málokdo spatří, jejich chov zejména v posledních letech vzkvétá. Není to samozřejmost, odchovy mláďat jsou jinak stále spíše vzácností. Také letos se v safari parku povedlo odchovat jednoho dikdika.  

Nosorožec černý
Malý nosorožec černý neboli dvourohý východní se narodil 4. března 2022 přesně týden po začátku ruské invaze na Ukrajinu. Mládě, které je prvním přírůstkem tohoto kriticky ohroženého druhu v safari parku po čtyřech dlouhých letech, tak dostal jméno Kyjev. Safari park tak vzdal hold ukrajinským hrdinům. Mládě bylo silné a zdravé a z porodní váhy 33 kilo denně přibíralo zhruba jeden kilogram. Kyjev zatím setrvává v zázemí – s ohledem na rekonstrukci jednoho z pavilonů pro nosorožce a sestěhování mnoha zvířat do jednoho objektu je totiž přesun náročný.  Chov nosorožců dvourohých východní obohatila letos i nová chovná samice Kibeta. Ta je k vidění v jednom z výběhů expozičního nosorožince nedaleko šimpanzů. Safari park je světově nejúspěšnějším chovatelem těchto náročných a kriticky ohrožených zvířat. Od roku 1971 se tu narodilo bezkonkurenčních 47 nosorožců a devět jich z Podkrkonoší zamířilo zpět do Afriky.

Plameňák malý
Hejno plameňáků malých se v roce 2022 rozrostlo o pět nových ptáků. Nejsou to mláďata, nýbrž přebyteční samci ze zoo v Lipsku. Safari park se totiž po dohodě se zahradami právě v Lipsku, Karlsruhe a Zlíně domluvil na společné koordinaci chovu. Ten je nepříliš úspěšný. „Nezadaní“ samci, jako tito dvorští nováčci, totiž ruší hnízdící páry. Safari park proto v nedávné minulosti poslal všechny stabilní páry i volné samice do Zlína. Tam tak vzniklo dostatečně velké hejno s potenciálem k množení. Letos na podzim jsme navíc přijali nezadané mládence z Lipska a v tamějším hejnu tak pomohli nastavit větší klid k rozmnožování. I mládenecké hejno, které se nyní v safari parku nachází, tak může pomáhat k rozmnožování druhu, jehož chov se obecně příliš nedaří. Samci, kteří u nás pobývají, slouží jako pojistka pro případ, že by někde chovný samec scházel. Plameňáků malých v lidské péči není mnoho a každý jedinec může být pro budoucnost druhu v lidské péči důležitý.