Africké safari v ZOO Dvůr Králové se stalo kulturní památkou


19.9.2016
Africké safari Josefa Vágnera ve Dvoře Králové bylo minulý týden prohlášeno za kulturní památku. Na tiskové konferenci to dnes přímo v ZOO Dvůr Králové uvedl ministr kultury Daniel Herman. Safari je podle ministerstva ve střední a východní Evropě jedinečným zařízením s mezinárodním významem.
„ZOO ve Dvoře Králové je jednou z nejvýznamnějších a nejslavnějších zoologických zahrad u nás, a to i díky proslulému safari. Jsem rád, že přináším skvělou zprávu: rozhodnutí Ministerstva kultury o prohlášení tohoto unikátu, tedy Afrického safari Josefa Vágnera, za kulturní památku. Safari si toto ocenění z pohledu památkové péče samozřejmě zasluhuje. Přeji královédvorské zoo, jejímu vedení, zaměstnancům i obyvatelům - a samozřejmě i nám, návštěvníkům - stejně úspěšnou budoucnost, jakou je její slavná minulost,“ řekl ministr kultury Daniel Herman.

Africké safari v ZOO Dvůr Králové bylo životním projektem Josefa Vágnera, který se ředitelem dvorské zoo stal roku 1965. Myšlenky na založení safari se v jeho denících objevují už v druhé půli 60. let, kdy se vydal na první africké expedice. Celkem ze svých cest do zoo přivezl na dva tisíce zvířat. Právě stáda afrických kopytníků jsou hlavní atrakcí safari.

Josef Vágner pro safari, jež se vyznačuje vhodně zvoleným terénem se zalesněním a přírodním napajedlem, zajistil pozemky a začal s jeho budováním. Otevřeno však bylo až v roce 1989, tedy v době, když už Josef Vágner v zoo nepracoval. O dokončení a rozvoj safari se tak zasloužili i Vágnerovi nástupci jako Jiří Svoboda, Pavel Suk, Ivan Pojar či Dana Holečková. Safari bylo nejdříve možné absolvovat v turistických autobusech, od roku 2011 je však možné ho projet i vlastním automobilem. Letos byl postaven zcela nový vjezd do safari.

"Rok 2016 se nese ve znamení oslav 70. výročí založení naší zoologické zahrady," uvedl ředitel ZOO Dvůr Králové Přemysl Rabas. "Kromě otevření nového vjezdu do safari jsme také přivezli hrochy, do Afriky jsme vrátili dalšího nosorožce, uspořádali jsme konferenci asociace EARAZA a otevíráme novou expozici pro nosorožce. Toho všeho bychom však nedosáhli bez práce našich předchůdců, a proto prohlášení safari za kulturní památku považujeme za to nejdůstojnější vyvrcholení letošních oslav," dodal ředitel ZOO Dvůr Králové Přemysl Rabas.

Podle rozhodnutí ministerstva splňuje Africké safari Josefa Vágnera podmínky pro prohlášení za kulturní památku jakožto "významný doklad historického vývoje a životního způsobu společnosti, jako projev tvůrčích schopností a práce člověka". Důležité jsou podle ministerstva také jeho hodnoty historické a "vztah k významným osobnostem a historickým událostem"

„Prohlášení Afrického safari Josefa Vágnera za kulturní památku je nejen velký úspěch pro dvorskou zoo a město Dvůr Králové, ale osobně tento akt považuji také za významné ocenění celoživotní práce mého otce,“ uvedla Lenka Vágnerová, dcera Josefa Vágnera.

Fotogalerie