Elmar, samec orangutana bornejského (Pongo pygmaeus), žil donedávna v královédvorské zoo se dvěma družkami a dvěma potomky. Starší syn Batu odcestoval na konci minulého roku do zoo v Novosibirsku (Rusko), samice Dona před nedávnem do zoo v Chesteru (Anglie) a naopak k Elmarovi byla 13. února 2009 dovezena ze zoo v Twycrosu (Anglie) nová samice Satu.
Elmar je mohutný dospělý samec s typickým hrdelním a lícními vaky, které mu dodávají vzhled poněkud obtloustlého Budhy. Ovšem zdání klame, Emar je stále plný síly, skvěle šplhá a pohybuje se po zemi. Narodil se 28. října 1974 v zoo v Aalborgu (Dánsko), do ZOO Dvůr Králové přišel v roce 1992 z nizozemské zoo v Rhenen. Do dnešní doby se mu zde narodilo 9 mláďat, z nichž ovšem jen 4 byla úspěšně odchována. Poslední z nich – samečka Besara – mohou návštěvníci zoo ve Dvoře vidět ve společnosti samice Žanety.
Satu je mladá samička, která se narodila v Twycrossu 31. srpna 1999. Žila v rodině spolu se svým otcem a 13. prosince 2007 se jí narodilo mrtvé mládě. Aby nedošlo k dalšímu nechtěnému oplodnění vlastním otcem, veterináři jí nasadili antikoncepci a tu Satu dostávala až do chvíle, kdy byl koordinátorem chovu doporučen jejím přesun do ZOO Dvůr Králové k novému nepříbuznému partnerovi. Po nezbytné karanténě a vyšetření bylo konečně rozhodnuto o spojení Elmara a Satu.
Tři televizní štáby a několik fotografů se tísnilo u pavilonu zvaného Rotunda, když Elmar vznešeně vstoupil do pavilonu k Satu. Jenže nic se nestalo! Elmar odpočíval na podlaze pavilonu a sem tam si šel postěžovat ke dveřím, za kterými stály ošetřovatelky, jako kdyby je žádal o otevření dveří a návrat do své ubikace. Satu visela na lanech a hácích u stropu, a jak se Elmar přesunul pod ní, rychle odručkovala na opačný konec místnosti. A tak štáby a fotografové odjeli s nepořízenou – zvířata si zase jednou postavila hlavu a vůbec se nedržela nalinkovaného scénáře.
Ráno následujícího dne (11. 3. 2009) bylo ale vše jinak. Bez přítomnosti kamer a fotografů Elmar nejprve prohnal Satu po expozici, přitáhl si jí a po té proběhl dlouhý, snad dvacetiminutový akt lásky. Takový, na který všichni čekali o den dříve.
Pokud by došlo k oplodnění Satu, mohli by se v ZOO Dvůr Králové dočkat dalšího orangutaního mláděte. A jelikož březost těchto jedinečných a ohrožených zvířat je jen o pár dnů kratší než u lidí (235-265 dní), tak by to mohlo být právě na Štědrý den. Zda se naše očekávání naplní se ukáže až za pár týdnů.
Čekání na lásku
12.3.2009
Spojování protřelého orangutaního samce Elmara s mladou samičkou Satu se v ZOO Dvůr Králové mělo odehrát podle naplánovaného scénáře. Do pavilonu, kam byla Satu po dovezení z Anglie umístěna, se vpustí Elmar, láskyplně se spojí se svou novou družkou a společně odejdou do určené ubikace. Jenže – a to je na zvířatech to nejkrásnější – všechno nakonec proběhlo úplně jinak.