Čeští nosorožci v Keni: adaptace probíhá skvěle


17.4.2010
Projekt záchrany severního bílého nosorožce zdárně pokračuje. Do nově ohrazeného 300ha byly vypuštěni samec Súdán a samice Nájin, Fatu a další samice. Samice již brzy budou v říji. Zprávy z jižního Súdánu jsou také příznivé: domorodí obyvatelé potvrdili výskyt nosorožců v přírodě.
Projekt záchrany severního bílého nosorožce, považovaného na základě nejnovější vědecké práce za samostatný druh zdárně pokračuje.

V tomto týdnu bylo dokončeno ohrazení 300 ha prostoru rezervace Ol Pejeta v Keni, které je určeno k chovu jedné skupiny nosorožců sestavené z jediného chovného samce - královédvorského nosorožce severního bílého Sudána a skupiny samic, tvořených jednak severními samicemi Nájin a Fatu a jednak pěti samicemi jižní formy a mláďaty. Nejmladší samice jižní formy staré 3 roky a 8 měsíců je těsně před dosažením pohlavní dospělosti, ostatní čtyři jsou již dospělé, ale jedna má jen 3 týdny staré mládě, proto by měla jít za 3 až 6 měsíců do říje. To znamená, že minimálně 2 samice budou mít velmi brzy říji, což by mělo napomoci reprodukčnímu chování královédvorských zvířat.

Od 6. do 10.4. bylo prováděno odchytávání jižních bílých nosorožců a přemístění skupiny 7 zvířat do připraveného území. Tím byly naplněny všechny přirozené předpoklady, aby u samic z dvorské zahrady došlo k navození přirozených cyklů podmiňujících páření.

Pracovníci Lewa z Keni provedli první průzkum v jižním Súdánu, kde jim tamní obyvatelé potvrdili pozorování severních bílých nosorožců, zatím se je nalézt nepodařilo, a proto se připravuje další pátrací výprava.

Samice Nájin a Fatu tedy již chodí společně do výběhu se samcem Sudánem na plochu 8 hektarů, kde se pasou stejně jako jejich divocí příbuzní. Adaptace na život v africké buši probíhá nad očekávání dobře. Ve výběhu se střídají se samcem Sunim, pro nějž se připravuje další oplocené území o ploše 150 hektarů, a kam by měl být umístěn jak Suni, tak jižní samice a jedna z dvorských severních samic. Důvodem je „rozbití" nepřirozené vazby mezi matkou Nájin a více než 9 let starou dcerou Fatu, která by mohla bránit cyklování samic. Na tom se shodla komise, která zasedala v Ol Pejetě dne 9.4., a jíž se účastnili vedle zástupců všech partnerů i čeští zástupci, konkrétně RNDr. Dana Holečková a Ing. Otakar Ruml z představenstva ZOO Dvůr Králové a Mgr. Jiří Šafář z Agentury ochrany přírody a krajiny, který působí jako jeden z expertů CITES.

Dne 11.4. byly za účasti českého konzula Jaroslava Mandyse z české ambasády v Nairobi spojeny samice Fatu a Nájin se Sudánem a podány informace k další části projektu.