ČR a Vietnam se v ZOO Dvůr Králové dohodly na společném boji proti nezákonnému obchodu s ohroženými druhy zvířat


19.11.2015
Ve čtvrtek 19. listopadu 2015 podepsali zástupci České republiky a Vietnamu Deklaraci o spolupráci v oblasti implementace úmluvy CITES (Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin). Jedná se o historicky první smlouvu o spolupráci v této oblasti, kterou ČR uzavřela s jiným státem. Za ČR ji podepsal náměstek ministra životního prostředí Vladimír Dolejský, za Vietnam náměstek ministra zemědělství a rozvoje venkova Ha Cong Tuan. Slavnostní akt se uskutečnil v královédvorské zoologické zahradě za přítomnosti ředitele zoo Přemysla Rabase.
ZOO Dvůr Králové byla pro podpis smlouvy vybrána díky úspěšné osvětové kampani, při níž v roce 2014 spálila rohovinu z nosorožců. Informace o této kampani obletěla celý svět. "Velice si vážíme toho, že vietnamská strana vnímá poptávku po nosorožčí rohovině a slonovině jako problém, že zareagovala částečně i na naši kampaň a rozhodla se pro spolupráci se Českou republikou," uvedl Přemysl Rabas.

Cílem vzájemné spolupráce obou zemí je výměna informací a zkušeností o managementu populací ohrožených druhů chráněných CITES a především zvýšení osvěty veřejnosti vedoucí k potlačení nelegálního obchodu s ohroženými druhy, a to hlavně se slonovinou a nosorožčími rohy. Česká republika je jednou z tranzitních zemí, přes kterou především nosorožčí rohovina proudí do konzumentských zemí východní Asie. Pro pašování jsou zneužívány zejména lovecké trofeje dovezené z jižní Afriky, byly ale také zaznamenány případy, kdy byla rohovina ukradena z historických sbírek.

Současná situace nosorožců ve volné přírodě je kritická. V poslední době překupníci záměrně šíří lži, že rohovina posiluje organismus a je účinná i proti rakovině. Rohovina se tak ve východní Asii během pár let stala statusovým symbolem. Každý den jsou pytláky zavražděni průměrně tři nosorožci. Zatímco v roce 2007 bylo v Jihoafrické republice upytlačeno pouze 13 nosorožců, v minulém roce už to bylo nejméně 1215, často velmi krutým způsobem. Pokud by se poptávka po rohovině měla dále zvyšovat, mohlo by dojít až k vyhubení většiny nosorožců.

ZOO Dvůr Králové patří mezi nejúspěšnější chovatele nosorožců mimo Afriku, a dokonce je i vrací do jejich původního prostředí v Africe. To však nestačí, a proto se zoo zapojuje i do osvětových akcí, které se snaží na tíživou situaci nosorožců a na nutnost snížit poptávku po rohovině upozornit.

V září 2014 zoo zorganizovala za účasti generálního sekretáře úmluvy CITES Johna Scanlona akci Burn Horns, Save Rhinos (Spalte rohovinu, zachraňte nosorožce), při které veřejně spálila nejen své zásoby rohoviny, ale i rohy, která pocházely z nezákonné činnosti. „Naším cílem bylo zejména přitáhnout pozornost veřejnosti ke kritické situaci nosorožců a zvýšit povědomí o boji s nelegálním obchodem s nosorožčími rohy. Jedině omezením poptávky totiž můžeme zajistit nosorožcům bezpečnou budoucnost," uvedl dnes ředitel ZOO Dvůr Králové Přemysl Rabas.

K pálení rohoviny, které v roce 2014 proběhlo pod záštitou ministra životního prostředí Richarda Brabce, se připojily i další české i zahraniční zoologické zahrady a rezervace a podpořilo ho mnoho významných osobností, například světoznámá primatoložka Jane Goodallová nebo keňský ochranář Richard Leakey.

foto: Simona Jiřičková a Zdeněk Čermák/ZOO Dvůr Králové