Další mezinárodní úspěch: Obrazy dinosaurů od Zdeňka Buriana jsou vystaveny v Japonsku


21.4.2023
Deset obrazů Zdeňka Buriana ze sbírek Safari Parku Dvůr Králové je v současné době k vidění v Japonsku na významné mezinárodní výstavě věnované zobrazování dinosaurů. Souboru ze Dvora Králové se tak dostává podobného ocenění jako zápůjčkám ze špičkových institucí v New Yorku, Londýně či Cambridge. Právě letos přitom Galerie Zdeňka Buriana v safari parku oslaví 40 let od svého založení a při té příležitosti je vystaveno hned devět Burianových obrazů, které jsou jinak uschovány v zázemí safari parku.

„Zařazení souboru ze Safari Parku Dvůr Králové mezi obrazy z tak významných sbírek, jako jsou Sedgwickovo museum při Cambridgeské univerzitě ve Velké Británii, Natural History Museum v Londýně nebo American Museum of Natural History v New Yorku, je mimořádným oceněním díla Zdeňka Buriana a zároveň potvrzením, jak cennou sbírku může veřejnost v dvorském safari parku kdykoli obdivovat,“ uvádí Přemysl Rabas, ředitel Safari Parku Dvůr Králové. Galerie představuje největší stálou sbírku děl Zdeňka Buriana na světě.

V letošním roce oslaví Galerie Zdeňka Buriana čtyřicet let od založení. Jubileum připomene 20. května akce Cesta do pravěku. Tam se zájemci dozví mnoho zajímavostí o Burianově díle, životě i odkazu. Seznámí se také s tím, jak vidí dinosaury současná věda a navštíví příbuzné dinosaurů v expozicích. Už nyní ale zájemci o dílo Zdeňka Buriana můžou vidět obrazy, které dosud byly ukryty v depozitáři a nikdy nebyly nikdy k vidění. Navštívit ji lidé mohou zdarma v rámci návštěvy safari parku.

Zařazení souboru ze Safari Parku Dvůr Králové mezi obrazy z tak významných sbírek, jako jsou Sedgwickovo museum při Cambridgeské univerzitě ve Velké Británii, Natural History Museum v Londýně nebo American Museum of Natural History v New Yorku, je mimořádným oceněním díla Zdeňka Buriana a zároveň potvrzením, jak cennou sbírku může veřejnost v dvorském safari parku kdykoli obdivovat

Putovní výstava Dinosaur Dreams: Imagination and Creation of the Lost World představuje historii snah o umělecké zachycení dinosaurů a dalších prehistorických zvířat a organismů prostřednictvím nejlepších obrazů z celého světa. Do 14. května je ke zhlédnutí v Hyogo Prefectural Museum of Art v Kóbe, jež se kromě moderního a současného umění soustředí i na oblasti, které se umění dotýkají, ale veřejnost je běžně jako umění nevnímá. Jak uvádí kurátorka Jošiko Suzuki, výstavy o dinosaurech zpravidla bývají pořádány v přírodovědných muzeích, avšak zobrazování dinosaurů procházelo vývojem a v mnoha případech mělo zcela zřetelné umělecké hodnoty. V Kóbe a následně od 31. května do 22. července 2023 v jedné z nejvýznamnějších galerií světa, v Ueno Royal Museum v Tokiu proto chtějí – a jsou tak mezi prvními na světě – ukázat dinosaury a prehistorický život jako námět plnohodnotných uměleckých děl. Z tohoto důvodu vidí kurátoři výstavu jako důležitou, pokud ne přímo přelomovou.

Umělce, kteří jsou na výstavě zastoupeni, kurátoři pečlivě zvažovali a mimo jiné o nich diskutovali i s předními umělci a sběrateli. Všichni jmenovali Zdeňka Buriana jako umělce, který na výstavě díky kvalitě a významu svých děl musí být zastoupen. Burian, jenž se narodil v roce 1905 v Kopřivnici a zemřel roku 1981 v Praze, je v českém prostředí obecně znám jako výjimečný ilustrátor dobrodružné literatury, z hlediska mezinárodního je však významné především jeho dominantní postavení v oblasti rekonstrukce prehistorického života. Jeho obrazy, často vydávané na naučných tabulích, umožnily několika generacím představit si, jak pravěký život vypadal, a ovlivnily i desítky dalších tvůrců. Mezi nimi například Iširó Hondu, autora slavného filmu Godzilla. Burianovo dílo je dnes ceněné po celém světě, a to včetně Japonska. Tam Burianovy malby rovněž součástí knih a už v minulosti mu zde byly uspořádány samostatné výstavy.

 

Fotogalerie