Dona jede za ženichem


6.2.2009
Asi nejoblíbenější lidoop ze ZOO Dvůr Králové – orangutanice Dona - se vydá v pondělí 9. 2. 2009 na dlouhou cestu až do anglického Chesteru. Tamní zoologická zahrada, která je řazena mezi nejlepší v Evropě, rozšiřuje svůj chov asijských lidoopů.
Vedle skupiny orangutanů sumaterských sestavuje novou skupinu orangutanů bornejských. Právě Dona se v Chesteru sejde se samcem z Berlína a všichni věří, že se novému páru brzy narodí mládě.

Dona pochází z přírody, jako mládě byla v roce 1980 nelegálně odchycena na Borneu a o rok později se dostala do zoo v Madridu. Zde byla odchována uměle, takže jí chybí strach z lidí a naopak se mnohému z lidských činností během svého růstu naučila. I proto na ni v ZOO Dvůr Králové nikdy nezapomenou.

Dona je vyhlášený malíř – jak dostane papír, štětec a barvu, okamžitě přesně ví, co se od ní očekává. Když jí ukážete svazek klíčů, neomylně zamíří k zámku a naznačuje, že právě sem by bylo nejlepší klíč zastrčit a Donu pustit ven. Dvakrát se stalo, že Dona nekontrolovaně utekla ze své klece. Pokaždé zamířila k nejbližšímu stánku s občerstvením a tam hodovala na laskominách a rozhazovala věci, dokud ji pracovníci zoo nevrátili do ubikace.

Do ZOO Dvůr Králové přišla Dona v roce 1991. Byla pravidelně spojována se samcem Elmarem a další samicí Žanetou. Narodila se jí postupně tři mláďata, ale jen jedno – sameček Dahi – byl úspěšně odchován a dnes žije v madridské zoo. Bohužel, v poslední době spojení s Elmarem nepřineslo kýžený výsledek, a tak přesun k novému partnerovi by měl vše změnit. Elmar ale nezůstane v ZOO Dvůr Králové jen s Žanetou. Již koncem příštího týdne dostane novou partnerku – samici z anglické zoo Twycros.

Orangutan bornejský (Pongo pygmaeus) obývá pralesy Bornea a odhaduje se, že zde ještě žije 10 až 12 tisíc zvířat. Bohužel stálé odlesňování zmenšuje území, na kterém se vyskytuje, a jen nejpřísnější ochrana může zabránit jeho vymizení. Chov v zoologických zahradách tak hraje významnou úlohu v ochraně tohoto jedinečného „lesního muže“, jak je v malajštině „orang-utan" nazýván.