Dvorští kvakoši vyletěli do přídody jižních Čech. Poprvé mají vysílačky


26.5.2022
Safari park a Zoo Hluboká vypustily do volnosti další kvakoše noční. Ptáky poprvé sledují vysílačkami.

„Už šest let posíláme mláďata kvakošů odchovaná v safari parku do přírody jižních Čech. Letos poprvé jsme dva ptáky ze čtyř vypuštěných vybavili i vysílačkami, díky kterým budeme moci sledovat jejich pohyb,“ popisuje zoolog Michal Podhrázský. Značení dvěma kroužky se zatím ukázalo pro vyhodnocování úspěšnosti vypouštění jako nevhodné. „Kvakoši žijí relativně skrytě. Správné odečtení kroužků na dálku bývá proto problematické,“ vysvětluje Michal Podhrázský, který na projektu úzce spolupracuje se Zoo Hluboká. Projekt podpořila i Zoo Plasy.

Už první dny kvakošů ve volnosti ukázaly, co dosud zůstávalo tajemstvím. Hlubočtí odborníci značené ptáky vypouští v blízkosti tamější voliéry pro kvakoše a další vodní ptáky. Tam je také na počátku přikrmují. Obě samice kvakoše s vysílačkou se první dny držely právě v okolí tohoto místa. „Pak se jejich cesty rozdělily. Jedna ze samic se dodnes drží v areálu zoo a jen výjimečně ho opouští na kratší výpravy. To druhá samice záhy přeletěla Munický rybník, držela se kolem Munického potoka a dnes je právě v okolí samotných Munic,“ dodává Michal Podhrázský.

Mladé samice kvakoše bude sledovat spolu s kolegy i nadále. Během pozdního léta projekt vstoupí do další fáze. „To vypustíme jako tradičně ještě mladé kvakoše od nás z Hluboké,“ vysvětluje zástupce ředitele Zoo Hluboká Roman Kössl. Také dvojice jihočeských odchovanců bude opatřená vysílačkami.

Kvakoši na své cestě do zimovišť mohou potkávat obrovské množství nástrah. Díky některým výzkumům je známé, že zimu tráví například v Mali či Kuvajtu. "Prokázalo se, že Saharu tento relativně drobný pták přeletí za necelé dva dny, to ukazuje jeho obdivuhodné fyzické schopnosti," upozorňuje Michal Podhrázský. Jinou možnost ovšem kvakoši nemají. Ačkoli chladné počasí pro ně není velký problém, v Česku by během zimy nenašli dost potravy. Vydávají se tak tam, kde je šance přežít lepší. S šířením člověka a jeho činnosti ovšem stále přibývá hrozeb, které musejí ptáci překonávat.

"Letošek bude zlomový. Poprvé budeme mít reálná data o pohybu vypuštěných ptáků. Do současnosti se jen s pomocí kroužků nepovedlo s jistotou prokázat, že by se některé z mláďat na jih Čech vrátilo. Může to být tím, že cestou zpět míří někam zcela jinam. Aby jejich ochrana dávala smysl, musíme to zjistit a pokusit se podniknout takové kroky, které volně žijící populace ochrání," říká zoolog.

Projekty zoologů safari parku se podílejí i na záchraně dalších ptáků, patří mezi ně dlouholetý monitoring hus velkých a labutí velkých, pomoc divokým populacím čápů bílých, monitoring drobných pěvců nebo druhým rokem fungující projekt vypouštění poláků malých do volnosti.

Kvakoš noční je drobná volavka. Česko patří k jeho nejsevernějším hnízdištím. Zimu tráví tito ptáci na řadě míst s příhodným klimatem. Migrační cesty nejsou zcela uspokojivě popsané, a tak není možná ani příliš efektivní ochrana. Safari park vypouští odchovaná mláďata každé jaro od roku 2016. Od té doby do přírody zamířilo 31 dvorských kvakošů.

 

Fotogalerie

O zvířeti