Holubi korunáči vyvedli první letošní mládě


29.3.2010
V ZOO Dvůr Králové se podařilo odchovat mládě jednoho z nejkrásnějších holubů na světě, vzácného korunáče vějířového. Průběh odchovu mohou návštěvníci sledovat v pavilonu Ptačí svět.
Se dvěma druhy největších žijících holubů na světě, kteří obývají husté tropické pralesy na Nové Guinei se mohou setkat návštěvníci královédvorské ZOO. V severní části ostrova žije korunáč vějířový (Goura victoria) a v západní části pak korunáč šedomodrý (Goura cristata). Jsou to poměrně robustní ptáci, dosahují hmotnosti od 1,8 až do 2,5 kg. Nejvýraznějším znakem korunáčů je vysoká řada peří, která se táhne po hlavě od čela až po týl a tvoří výraznou plochou korunu. Základní barva korunky je šedomodrá, ale u korunáče vějířového jsou jednotlivá pera korunky zakončena bílou páskou. Ozdoba hlavy je doplněna výraznou červeně zbarvenou duhovkou.

Většinu dne tráví korunáči na zemi, nocují však vysoko na stromech. Živí se bobulemi, ovocem, semeny a také hmyzem a jeho larvami. Neupravené hnízdo si staví obvykle vysoko na stromě, samice snáší jediné čistě bílé vejce. Na jeho inkubaci, která trvá 28 - 30 dní, se podílejí oba partneři. Mládě připomínající miniaturní zmenšeninu dospělého ptáka je rodiči krmeno dva měsíce než se zcela osamostatní. Všechny tři druhy jsou zařazeny do mezinárodní Červené knihy ohrožených druhů v kategorii „zranitelné".

Chov korunáčů je velmi náročný na podmínky. V zoologické zahradě ve Dvoře Králové n. L. se je podařilo splnit až výstavbou nového tropického pavilónu Ptačí svět v roce 1998. Podle údajů Evropské plemenné knihy korunáčů je do chovu všech tří druhů zapojeno asi 30 zoo a celkem je chováno v celé Evropě přibližně 250 ptáků.

Dvorská ZOOdosahuje úspěchu zejména v chovu korunáčů vějířových. Samičku jsme získali v roce 1998 ze ZOO Bojnice, samce jsme dovezli z Holandska až v říjnu 2000. Pár se podařilo sestavit až v červenci 2001 a v srpnu samice snesla první vajíčko. První hnízdění však bylo neúspěšné, protože hnízdo spadlo. Další pokus následoval v říjnu téhož roku a tentokrát se podařil a 25. 11. 2001 se vylíhlo první mládě korunáče vějířového v královédvorské zoo. Následovala další mláďata a celkem bylo zatím úspěšně odchováno 16 mláďat.

V současné době poslední mládě se vylíhlo 15. 2. 2010 v pavilonu Ptačí světy kde v jedné ze strunových voliér mohou průběh odchovu sledovat i návštěvníci. Mládě 18. března ve věku 30 dní opustilo hnízdo a bylo očipováno a zváženo - dosáhlo hmotnosti 441 gramů , což svědčí o dobrém výživovém stavu. Protože pohlaví je u těchto výjimečných ptáků těžce rozeznatelné, byla mu také odebrána tkáň na určení pohlaví pomocí genetické analýzy DNA.