Kito se spřátelil se slonicemi


22.6.2009
Sloní samec Kito, který přicestoval do ZOO Dvůr Králové na začátku června z anglickém Colchesteru, si zvykl v novém domově. Proto se chovatelé odhodlali k důležitému kroku: poprvé vypustit Kita se dvěma staršími samicemi Saly a Umbu do společného výběhu.
Obě slonice pochopitelně o Kitovi věděly od prvního dne, slyšely ho, cítily a poté také viděly ve venkovním výběhu. Dokonce s Kitem komunikovaly po sloním způsobu - dotýkali se choboty, když byli vpuštěni do sousedních výběhů. Vzájemné poznávání tři slonů se zdálo bezproblémové, a tak dnes konečně mohlo dojít ke skutečnému spojení sloní skupiny.

I když je Kito o poznání menší než obě slonice, rozhodně má pro strach uděláno. Po vypuštění se srdnatě vydal ven z pavilonu ke slonicím. Ty byly rozčílené, mávaly ušima a zvedaly choboty. Občas se Umbu snažila natlačit Kita na betonový plot, ale on se nedal a snažil se nepodlehnout tlaku velkých zvířat. A navíc to vypadalo, že ho Saly ochraňuje. Přátelsky se Kita dotýkala nohama, a když se ze ním naštvaná Umbu vydala, Saly nezůstávala zpět a běžela Kita chránit. Sobecky se ho snažila mít jenom pro sebe.

Dramatické spojování plné obav o výsledek tak nakonec dopadlo nad očekávání dobře. Je to velký příslib do budoucna, že sloni budou moci být brzy společně umístěni v pavilonu Africká savana.

Kito se narodil v Colchesteru na Mikuláše roku 2002 matce Tanye (pochází z divoké přírody, kde se narodila v roce 1981) a otci Tembovi (byl dovezený ze Zambie, kde se narodil v roce 1983). Tomuto páru se dlouho nemohlo mládě narodit přirozenou cestou, a tak přikročili k umělému oplodnění Tanyy semenem odebraným Tembovi. Byl to jeden z prvních pokusů o umělé oplodnění slonů na světě a hned napoprvé úspěšný!

Saly a Umbu pocházejí z volné přírody. Umbu byla dovezena do ZOO Dvůr Králové jako slůně v roce 1983 ze středoafrického Zimbabwe. Saly přišla v roce 1984 z jihoafrické Skukuzy (Krugerův národní park).