Kraken s partnerkou Penelopou přišli do Dvora Králové před třiceti lety. Za tu dobu Kraken enormně vyrostl a jeho současná expozice už neodpovídá ideálním podmínkám pro chov těchto zvířat. Kraken nyní měří zhruba 515 cm a váží minimálně 380 kilo, takže svou expozici výrazně přerostl.
Proto se zoologové safari parku rozhodli Krakena a Penelopu přestěhovat do nového domova. Po konzultacích s koordinátorem evropského chovu tomistom a na jeho přímé doporučení nakonec volba padla na zoologickou zahradu v polské Lodži, kde právě vzniká pavilon Orientarium se zbrusu novou rozsáhlou expozicí věnovanou právě tomistomám.
Kraken a Penelopa se přes opakované snahy dosud nerozmnožili. Penelopa přitom již dvanáct let snáší neoplozená vejce, která pečlivě zahrabává na souši. To ukazuje na fakt, že se jedná o bezproblémovou a v kontextu chovů v lidské péči výjimečnou samici. Statistika neúspěšných snah o rozmnožení však dokládá, že v současné expozici to dvojici s velkou pravděpodobností nevyjde. Důvodem může být nedostatečná hloubka, která páru krokodýlů neumožňuje dostat se do správné pozice pro páření.
Rozmnožení těchto ohrožených krokodýlů je přitom priorita, která má naději na reálný úspěch ve specializovaných podmínkách pro chov tomistomy úzkohlavé - tedy například v zoologické zahradě v Lodži. Zde je čeká prostor s podstatně rozsáhlejší vodní plochou i vyšším vodním sloupcem. Nové působiště tak zvyšuje šanci pro obě zvířata zanechat po sobě potomky.
Kraken Penelopu navíc opakovaně napadá. Je pravděpodobné, že důležitou roli v této situaci hraje i nedostatečná rozloha expozice, a tedy nemožnost krokodýlů najít si svůj vlastní prostor stranou toho druhého. Přesun obou krokodýlů do Lodže znamená přesun do lepších podmínek, které jim zajistí kvalitní život.
Místo tomistom úzkohlavých budou do expozice umístěni menší a rovněž kriticky ohrožení krokodýlové štítnatí.
Kraken a Penelopa se budou stěhovat. Dostanou větší domov a šanci na rozmnožení
8.10.2020
Kraken, jeden z největších krokodýlů v Evropě, se bude příští rok stěhovat do polské zoologické zahrady v Lodži. Tomistomy úzkohlavé tak získají výrazně větší životní prostor, než měly doposud, a zvýší se i jejich šance mít mláďata. Stěhování tomistom proběhne s ohledem na dlouhodobou snahu safari parku zajistit zvířatům ty nejlepší možné podmínky k životu a rozmnožovat ohrožené druhy.