Všechna mláďata, kromě posledních dvou čerstvě narozených, jsou ve společném teráriu, ošetřovatelé je pravidelně krmí. Složení jejich potravy je v podstatě stejné jako u dospělých jedinců, jen se jim dávají mnohem menší kousky. Želvičky jsou zatím velmi malé a pomalu rostou, při vylíhnutí se jejich váha pohybuje kolem 50gramů a dosahují délky 4 centimetry. „Želvy mají nejen rostlinnou stravu, ale žerou i drobné živočichy a údajně jejich nejoblíbenější potravou v přírodě jsou houby,“ doplnil Pavel Moucha.
Želví boom mají na svědomí pouze dvě samice. Starší třináctiletá samice, která přišla do ZOO Dvůr Králové v roce 1998 z Brazílie, a její šestiletá dcera. Mohou mít čtyři až sedm snůšek za rok a v každé snůšce je většinou čtyři až šest vajíček. Čím jsou želvy větší, tím mohou být snůšky početnější. Inkubace trvá 161 dní a želvy se líhnou z vajíček i několik hodin. Ihned po vylíhnutí jsou naprosto samostatné. „Problém to pro ně může být v přírodě, kde se snadno mohou stát kořistí,“ řekl Moucha.
Jejich počty se daří zvyšovat právě díky rozmnožování v zoologických zahradách, rezervacích či na farmách. V České republice množí tento druh ZOO Dvůr Králové a ZOO Lešná. V roce 2002 želvy uhlířské odchovala, jako první v české zoo, ZOO Dvůr Králové.
Za celý loňský rok se ve zdejší zoologické zahradě vylíhlo celkem 48 želv uhlířských, vypadá to tedy, že letošní rok v zoologické zahradě nebude rokem zajíce, ale rokem želvy.
Letošní rok - rokem 'želvy'?
24.1.2011
Želvy uhlířské se v pavilonu vodního světa opravdu činí. Od začátku roku, tedy za pouhých 24 dnů, přišlo na svět již 15 želv a dalších 30 vajíček stále zůstává v líhni. „Do včerejšího dne jsme měli třináct malých želv, dnes se vylíhly další dvě. Jsou to mláďata od dvou samic,“ upřesnil zoolog Pavel Moucha.