Levharti nevydrželi čekat na Valentýna


12.2.2010
Svátek všech zamilovaných bude sice až v neděli, ale levharti v ZOO Dvůr Králové už nevydrželi čekat. Ve výběhu pavilonu šelem dnes probíhaly námluvy mezi samcem Pearlem a samicí Deinou. A protože Deina je opravdu pěkná kočka, nenechal se Pearl dlouho pobízet. Oba dva jsou velmi zkušení a ZOO Dvůr Králové odchovala už šest jejich mláďat. Jestli byly valentýnské líbánky úspěšné, to se dozvíme až v květnu. Samice levhratů perských je totiž březí tři měsíce.
Samice Deina se narodila na Slovensku v ZOO Bojnice 15. 4. 2000 a do ZOO Dvůr Králové přišla v roce 2003. Samec Pearl pochází ze Singapuru (narodil se 8. 11. 1997) a je geneticky nejhodnotnějším zvířetem tohoto poddruhu v Evropě. Pearl totiž není příbuzný s žádným jiným perským levhartem chovaným v evropských zoologických zahradách.

ZOO Dvůr Králové úspěšně odchovala už šest mláďat chovného páru Pearla a Deiny. Z prvního vrhu pochází samička Sauraha, která se narodila císařským řezem a byla odchována uměle. Z druhého vrhu jsou mláďata Jacqueline a George. V třetím vrhu se narodila trojčata Nathan, Merlin a Barak. Ze všech narozených mláďat dnes v ZOO Dvůr Králové zůstal samec Barak a samice Jacqueline. Ostatní mláďata odešla do chovů v jiných zoologických zahradách.

V průměrném vrhu jsou dvě mláďata, která se rodí po devadesáti až sto pěti dnech březosti. O mláďata se stará samice: odstaví je za tři měsíce, zůstávají však u ní i déle než rok.

Chov levhartů perských je koordinován v rámci Evropského záchovného programu, v České republice zavedla chov ZOO Dvůr Králové, která tento druh chová od roku 1977 a patří mezi nejúspěšnější světové chovatele. Dosud se ve Dvoře Králové narodilo čtyřicet mláďat.

Levhart perský (Panthera pardus saxicolor) patří mezi vzácné poddruhy levharta. Původně se vyskytoval v Malé Asii, Zakavkazí a na Středním východě, v současné době z tohoto areálu již téměř vymizel a patří mezi kriticky ohrožené druhy. Levharti loví malé živočichy, ale třeba i menší druhy antilop nebo paviány. V průměru se dožívají 23 let, žijí samotářsky. Levhart je obratný lezec a využívá své ohromné síly k vytahování kořisti na stromy. Tam ji buď bezprostředně pozře, nebo ukryje do zásoby pro použití v budoucnosti.