Chameleoni jsou pro svoji schopnost měnit barvu jedni z nejznámějších plazů. Zároveň to jsou plazi v mnoha ohledech jedineční. Není to jen pro zmíněnou barvoměnu, která mimochodem odráží především náladu zvířete, než aby mu pomáhala splynout s prostředím, ale pro celou řadu dalších zvláštností, které se u jiných plazů nevyvinuly. Na prvním místě stojí za povšimnutí jejich nezávisle se pohybující oči. Chameleoni pozorují okolí každým okem zvlášť. Ve stejný okamžik jedno oko může koukat dopředu a druhé zároveň dozadu. Pro nás je dosud nepochopitelné, jak si tyto rozdílné vjemy v mozku „přeberou“. Další zvláštností je jejich dlouhý, bleskově vymrštitelný jazyk, uzpůsobený k lapání potravy, nebo do dvou skupin srostlé prsty na nohou, které vytváří silné „kleště“, jimiž se chameleon pevně drží na větvích. Keře a stromy jsou pro většinu chameleonů hlavní životní prostředí. Menší druhy žijí často jen ve vysoké trávě. Celkem je známo asi 150 druhů chameleonů a naprostá většina jich žije v Africe a přilehlých ostrovech. Rájem chameleonů je Madagaskar a z tohoto místa pochází i náš druh - Chameleon pardálí. Samci, kteří měří i 50 cm, jsou pestře zbarveni, často podle místa výskytu, o hodně menší samice jsou většinou cihlově červené nebo šedohnědé.
V ZOO ve Dvoře Králové chováme tento druh tři roky, a i když jsme se opakovaně pokoušeli o rozmnožení, nepodařilo se. Nedařilo se najít pár, který by byl ochoten se pářit a snášet vajíčka. Až loni, koncem jara, byla jedna ze samic (chováme 3 samce a 2 samice) ochotna přijmout k sobě samce a 1. 6. 2012 snesla svoji první snůšku, 13 vajíček. Vajíčka byla umístěna do inkubátoru, do teploty 28°C a pak následovalo dlouhé čekání. Po více jak 7 měsících, 21. 1. 2013, se vylíhl první z mladých chameleonů. Byl to vůbec první chameleon pardálí, který se v naší zoo za celou její historii vylíhl. Další tři ho následovali 10. 2. 2013 a ostatní jsou stále ještě ve vajíčcích. Není se ale třeba nějak znepokojovat, to je u chameleoních vajíček normální jev. Mláďata se líhnou nejednotně a inkubace je velmi dlouhá, i více jak jeden rok. Rozdíl času líhnutí mezi prvním a posledním mládětem může být i několik měsíců a díky tomu, že mláďata velmi rychle rostou, může se stát, že starší sourozenec si bez problémů splete mladšího s potravou. Chameleoni se živí vším živým co jsou schopni zvládnout. Převahu v potravě má hmyz, ale malí obratlovci se před chameleony musí též mít na pozoru.
„V následujících měsících samice snůšku opakovala a svoji první snůšku vyprodukovala i druhá samice. Touto dobou se v líhni vyvíjí několik desítek malých chameleonů pardálích. Jelikož poslední snůška byla nakladena před několika dny, můžeme lihnutí posledních chameleonů plánovat i na začátek roku 2014, sdělil zoolog RNDr. Pavel Moucha.
Líhnou se mláďata chameleona pardálího, mezi sourozenci může být rozdíl i několik měsíců
1.3.2013
V zoo se letos, poprvé v její historii, líhnou mláďata překrásně zbarveného chameleona pardálího (Furcifer pardalis). Návštěvníci je mohou vidět v tropickém pavilonu Vodní světy.