Lvi odjeli na slovensko


8.6.2009
Dva dospělí lví samci Hanibal a Cleo odcestovali ze ZOO Dvůr Králové na dožití do slovenské Zoo Bojnice. Důvod tohoto kroku je prostý - ZOO Dvůr Králové by ráda navázala na své úspěšné odchovy lvů a chystá na nejbližší dny dovoz lvů indických.
Osudy lvích samců by vydaly na román se šťastným koncem. Do ZOO Dvůr Králové přicestovali téměř na den přesně před 10 lety - 22. 6. 1999 ještě s jedním samcem. Narodili se v soukromém cirkuse někde v Rakousku, a protože byli drženi ve zcela nevyhovujících podmínkách, byli cirkusu odebráni a nějakou dobu žili ve vídeňské zoo.

Nebylo to snadné, mezi dospělými lvy začaly krvavé šarvátky a jediným východiskem byla kastrace tří z nich. Situace se uklidnila, ovšem vídeňská zoo neměla dost místa pro tolik lvů. Začala tedy pro ně po čase shánět nový domov. Smutný příběh lvího tria zaujal královédvorskou zoo natolik, že ho přijala do svého nového Pavilonu lvů.

Lvi se v divočině dožívají 10 - 14 let, v zajetí se mohou dožít i věku kolem 20 let. Jeden kastrovaný lev postupně v zoo uhynul stářím, zbylí dva jsou ale v plné síle. Bohužel vzhledem k vysokým počtům lvů afrických poddruhů v zoologických zahradách se v současné době nedoporučuje jejich rozmnožování. ZOO Dvůr Králové se však již delší dobu snaží najít cestu jak zachraňovat zvířata bezprostředně ohrožená vyhubením. Mezi takové patří vzácní lvi indičtí (Panthera leo persica), kterých žije v přírodě posledních asi 300 kusů. K jejich chovu dostala zahrada svolení od evropského koordinátora a dvě indické lvice v nejbližších dnech dorazí do Dvora.

Hanibal a Cleo, dva staří matadoři ze Dvora, tak dnes odjeli do ZOO Bojnice, kde na ně čeká klidný konec života. Hanibal se narodil v roce 1994, Cleo dokonce v roce 1991, takže je mu úctyhodných 18 let. Ve Dvoře byli naloženi dnes 8. 6. 2009 brzy ráno, takže již po poledni dorazili do Bojnice. Doprovázeli je pracovníci ZOO Dvůr Králové a také veterinář MVDr. Jiří Váhala. Podle posledních zpráv byli v pořádku vyloženi.