Mláďata čápa simbila


13.11.2009
Narodilo se 10 mláďat čápa simbila. Celá skupina odchovaných mláďat obohatí ptačí kolekce ve francouzských zahradách. Čápy můžete přes zimu vidět v pavilonu Tropické bažiny.
Spolu s dalšími druhy vodních ptáků pravidelně simbili obývají průchozí voliéru.Čápi simbili zahnízdili i letos ve voliéře, kde obsadili skupinu nejvyšších stromů. Postupně postavili pět hnízd a na čtyřech z nich snesli vejce. Celkem se vylíhlo 10 mláďat, která byla všechna úspěšně odchována. S prvním výraznějším poklesem venkovních teplot byli všichni čápi přemístěni do zimoviště, a tak je v současné době mohou návštěvníci vidět v pavilonu tropických bažin. Celá skupina odchovaných mláďata postupně obohatí ptačí kolekci v zoologických zahradách ve Francii.

První čápi simbili přišli do ZOO Dvůr Králové v roce 1990. Další rozšíření chovaného hejna se podařilo až v roce 2005 výměnou ze Zoo Hamerton v Anglii. První odchov se podařil v roce 2007.

Čáp simbil (Ciconia abdimii) je s výškou 80 cm, rozpětím 1,6 m a hmotností 1,3 kg nejmenším z 19 známých druhů čápů. Je podobně zbarven jako u nás hnízdící čáp černý, liší se však modře a červeně zbarvenou lysou kůží u kořene zobáku a v okolí oka. Vyskytuje se v Africe v pásu od Sahary po rovník a v menším počtu i v JZ Arábii. Obývá především step a savanu v okolí vod, nevyhýbá se ani blízkosti lidských sídel. Živí se hmyzem a drobnými obratlovci, při lovu se sdružuje do větších hejn.

Hnízdění čápa simbila spadá do období dešťů, v období sucha pak migruje do jižní Afriky. Hnízdí v koloniích často s dalšími druhy brodivých ptáků, hnízdo staví na skalních výstupcích nebo na stromech. Samice snáší obvykle 2-3 bílá vejce, na kterých sedí oba rodiče téměř celý měsíc. Mláďata opouští hnízdo ve stáří dvou měsíců. Nejstarší zaznamenaný věk simbila v zajetí byl 21 let.