Mláďata levhartů perských


18.3.2009
Velkou radost udělala chovatelům v ZOO Dvůr Králové chovná samice levharta perského Deina - ráno 24. února 2009 porodila tři krásná zdravá mláďata. Ta přišla na svět po několikadenním netrpělivém čekání, protože samice byla v loňském roce nemocná a přes její dobrý zdravotní stav v době březosti nikdo netušil, zda bude porod úspěšný. Koťata se narodila mezi 6 a 8,15 hodinou ranní, bezproblémový porod byl po celou dobu monitorován průmyslovou televizí.
Matka koťat Deina se narodila 15. 4. 2000 v Zoo Bojnice (Slovensko) a do ZOO Dvůr Králové přišla v roce 2003. Otec jménem Pearl (narozený 8. 11. 1997) přicestoval ze zoo v Singapuru. Jedná se o geneticky nejhodnotnější zvířata tohoto poddruhu v zoologických zahradách Evropy.

Oba předchozí vrhy tohoto páru byly dost dramatické a ani tentokrát nebyli chovatelé ušetřeni vysoké hladiny adrenalinu. Deina totiž v roce 2008 byla léčena na těžký zánět dělohy a všichni se obávali, zda skutečně zabřezla a jestli úspěšně porodí.

Levharti se poprvé pářili již v září loňského roku, takže termín porodu chovatelé stanovili na dřívější datum. Jak se posléze ukázalo, Deina nezabřezla a nepovedlo se to ani při druhém spojování počátkem října. Až třetí páření přineslo očekávaný úspěch a chovatelé i levhartice se dočkali mláďat.

Deina se několik dnů před porodem zabydlela v porodním boxu, ze kterého vycházela jen na chvíli kvůli krmení a vyprázdnění. Oproti předcházejícím porodům se její chování den před porodem nijak zvlášť neměnilo a na porod se začala připravovat až kolem půlnoci. V úterý po šesté ráno se objevilo první mládě, v sedm hodin druhé a po osmé třetí. Jejich matka o ně okamžitě začala pečovat a krmit je.

Návštěvníci zoologické zahrady mohou vidět Deinu i Pearla ve společném výběhu pavilonu šelem společně s jejich dvouletou dcerou Jacqueline. Mláďata se ven vydají až za pár týdnů, protože nejprve budou ošetřena proti vnitřním parazitů a opakovaně očkována proti nakažlivým nemocem. Samozřejmě den, kdy je Deina z porodního poprvé odvede do výběhu si vybere jako zkušená matka sama.

Levhart perský (Panthera pardus saxicolor) patří mezi vzácné poddruhy levharta. Původně se vyskytoval v Malé Asii, Zakavkazí a na Středním východě, v současné době z tohoto areálu již téměř vymizel a patří mezi kriticky ohrožené druhy. Jeho chov je koordinován v rámci Evropského záchovného programu, v České republice zavedla chov ZOO Dvůr Králové, která tento druh chová od roku 1977 a patří mezi nejúspěšnější světové chovatele. Narozením mláďat stoupl počet ve královédvorské zoo narozených perských levhartů na úctyhodné číslo čtyřicet.