Narodil se Ozák :)


26.1.2010
V ZOO Dvůr Králové se narodil Ozák. Je to malý žirafí kluk a má se čile k světu. Je to letošní první žirafí mládě v zoo. Kvůli velkým mrazům zatím zůstává v teple vytápěného pavilonu se svou matkou. Ozák je sameček žirafy Rothschildovy a narodil se 5. ledna 2010.
Jeho matkou je samice Etola narozená také v ZOO Dvůr Králové. Otcem je samec Tommy. který pochází z holandské zoo Ouwehands Dierenpark Rhenen.

ZOO Dvůr Králové je největším chovatelem žiraf v Evropě. Například v roce 2008 se třicetihlavé stádo žiraf síťovaných a Rothschildových rozrostlo celkem o 6 mláďat.

Žirafa Rothschildova (Giraffa camelopardalisrothschildi) je považována za nejvyšší zvíře světa - samci mohou dorůst až do šesti metrů. Taková výška není samoúčelná - díky dlouhým nohám a krku dosáhne žirafa za potravou tam, kam žádné jiné zvíře s výjimkou slona. Nemá tak při shánění potravy konkurenci. Živí se listy a větvemi stromů, často velmi pichlavých akácií. Je k tomu dobře uzpůsobena - listy obratně stahuje z větví asi půlmetrovým jazykem a pomáhají jí i husté sliny. Potravě se věnuje žirafa až 12 hodin denně. Domovinou tohoto poddruhu je centrální Afrika - Keňa a Uganda.

Samice je březí asi 457 dní. Zpravidla rodí jediné mládě (dvojčata jsou naprostou výjimkou), a to ve stoje. Mládě žirafy je po narození velké až 180 centimetrů, váží 70 kg a už půl hodiny po porodu se pokouší postavit. Žirafa se dožívá v průměru 30 - 35 let.