Joy Adamsonová se proslavila jako autorka Příběhu lvice Elsy a společně se svým manželem Georgem se stali zřejmě nejslavnějším párem africké ochrany přírody. Odchováním lvího mláděte a jeho následným vypuštěním do volné přírody se jim podařilo změnit pohled veřejnosti, která přestala vidět divoká zvířata jen jako krvelačné bestie. Joy však byla i nadanou malířkou, její malby keňských etnik dnes zdobí sídlo keňských prezidentů a její botanické kresby jsou pro svou mimořádnou kvalitu stále oblíbené.
„Vidět originály botanických ilustrací Joy Adamsonové je naprostým unikátem, protože se vystavují jen zcela výjimečně. Do Česka mohl soubor Joyiných děl dorazit díky jejímu propojení s Opavou, kde se narodila,“ popisuje popularizátorka života a díla Joy Adamsonové Zuzana Beranová, která díla do Česka přivezla. Výstava bude slavnostně zahájena v prostorách Galerie Zdeňka Buriana 11. srpna ve 14 hodin. Z Velké Británie na zahájení přicestuje i Graeme Dougan, člen správní rady britské nadace Elsa Conservation Trust, která díla na výstavu zapůjčila.
Výstava potrvá do 25. září 2022. Soubor nádherných botanických ilustrací v safari parku doplní trvalou výstavu osobních předmětů Joy Adamsonové, kterou do Dvora Králové zapůjčila Zuzana Beranová z vlastních sbírek. Stalo se tak u příležitosti symbolického přejmenování dvorského pavilonu šelem na Pavilon šelem Joy Adamsonové.
Africká kultura ovšem opanuje safari park celý příští týden. Již od pondělí budou probíhat taneční a hudební workshopy, čtení pohádek sepsaných na základě pamětí a zápisků Josefa Vágnera jeho dcerou Lenkou a mnoho dalšího. Program vyvrcholí o víkendu velkým tržištěm, které nabídne celou řadu afrických dobrot od tropického ovoce od malých farmářů, lahodné kávy nebo ne-čaje rooibos z Keni. Samozřejmostí bude i mnoho možností doplnění šatníku a šperkovnice o africké či Afrikou inspirované kousky. Malé i velké zaujmou dílny s ruční výrobou korálků a dalších drobností. Reprezentanti ochranářských a humanitárních organizací budou zájemcům sdílet poslední novinky o místech, kde pomáhají.
Program Afrických dnů směřuje spíše k odpoledním a večerním hodinám. Je to ideální čas, kdy klesne venkovní teplota a stoupá tak i aktivita zvířat. Návštěvníci mohou přímo z workshopů vyrazit na Večerní safari, které jim ukáže soumračný život kopytníků či hyen žijících v Africkém safari Josefa Vágnera.
Program Afrických dnů
Program workshopů a prezentací je zcela zdarma v rámci ceny vstupenky do safari parku.
pondělí - pátek
11:00 - 12:00 miniškola africké kultury (hra na hudební nástroje, středa tanec se souborem Sahar)
16:00 - 17:00 miniškola africké kultury (hra na hudební nástroje, středa tanec se souborem Sahar)
17:00 - 18:00 předčítání afrických pohádek
18:30 - 19:30 hodina africké kultury – hudba, zpěv a tanec s možností se zapojit
čtvrtek
14:00 zahájení výstavy ilustrací Joy Adamsonové v Galerii Zdeňka Buriana
sobota
9:00 - 17:00 africké tržiště
12:00 - 13:00 miniškola africké kultury (hra na hudební nástroje)
13:00 - 18:00 předčítání afrických pohádek
18:00 - 19:00 hodina africké kultury – hudba, zpěv a tanec s možností se zapojit
neděle
9:00 - 17:00 africké tržiště
11:00 - 12:00 miniškola afrických hudebních nástrojů
12:00 - 16:00 předčítání afrických pohádek
Na co se můžete těšit
Od středy vám bude podávat nejen ledový čaj Rooibos Company. 15% jejich obratu poputuje do Konga na výcvik psů protipytláckých jednotek.
O váš stylový účes se postarají pletačky copánků z Konga a Zimbabwe.
Ve vesničce Tiebélé ochutnáte speciality z Konga, zatímco kuchaři z Keni vám připraví pokrmy v Safari pivovaru.
Každý večer v 20:00 a 21:00 vyjíždí za brány safari výprava s průvodcem. Lístky si můžete zakoupit na pokladně Afrika truck stop.
O víkendu na tržišti zastihnete:
- Rooibos Company (africký ne-čaj ve všech podobách)
- Veba (edice ložního prádla a ručníků s názvem Africké léto)
- Virunga (etický dovozce afrického ovoce přímo od farmářů)
- Zulu Biltong (sušené maso podle jihoafrické receptury)
- Shinebean (výrobky nejen z korálků vyráběné ohroženými skupinami žen v Keni)
- Derbianus Conservation (nezisková organizace podílející-se na ochraně západního poddruhu antilopy Derbyho)
- Klub přátel Tengenenge (nezisková organizace působící v oblasti vzdělávání v Zimbabwe)
- Marry´s Meals (mezinárodní nezisková organizace, která se zabývá potravní chudobou)
- Dárky s myšlenkou (literatura s africkou tematikou a další)
- Aya Gallery (bambucké máslo a potraviny z Ghany)
- Nasajem s masajem (nezisková organizace působící v Tanzánii).
Doplňující informace:
Zuzana Beranová vystudovala žurnalistiku na Univerzitě Karlově. Působila na českých ambasádách v Nigérii, Keni a Zimbabwe a rovněž na zastoupení Evropské unie v Namibii. Během pobytu v Keni sbírala reálie o životě Joy Adamsonové a posléze napsala její životopis nazvaný Setkání se smrtí. V letošním roce pak připravila společně s Oldřichem Hyvnarem životopis Joy Adamsonové jako komiks.
Graeme Dougan s příběhem lvice Elsy vyrůstal. Knihu četl hned v roce 1960, kdy byla vydána, a inspirovala ho k ochraně přírody. V současné době působí na základních školách jako učitel environmentální výchovy. S Elsa Conservation Trust spolupracuje od roku 2001 a dnes je dlouholetým členem jeho správní rady, ředitelem Elsa UK Ltd. a ředitelem Elsa Kenya Ltd., která spravuje činnost trustu ve východní Africe. Předsedkyní Elsa Conservation Trust je Jean Aucuttová, jež byla blízkou přítelkyní Joy Adamsonové a stala se i první sekretářkou původní organizace založené v listopadu 1963. Ve svých 97 letech už ale nemůže cestovat, a proto požádala Graeme Dougana, aby Elsa Conservation Trust v Safari Parku Dvůr Králové zastupoval.