Nejvzácnější nosorožci světa putují zpět do Afriky


19.12.2009
Čtyři z osmi zbývajících jedinců nosorožce bílého (tuponosého severního) budou 19. prosince 2009 díky spolupráci a úsilí společenství ochranářských organizací přemístěni ze zajetí zpět do volné přírody.
Nosorožci budou přesunuti ze ZOO Dvůr Králové v České republice do rezervace Ol Pejeta v Laikipia v Keni v rámci projektu „Poslední šance na přežití".

„Nosorožec tuponosý severní je nejvzácnějším nosorožcem na světě," uvedl Rob Brett, místopředseda Skupiny odborníků na africké nosorožce při IUCN (IUCN African Rhino Specialist Group) a regionální ředitel organizace Fauna & Flora International pro oblast Afriky.

„V Červené knize ohrožených druhů IUCN jsou uvedeni jako kriticky ohrožený druh a nebudou-li nalezeni do konce roku 2011, budou prohlášeni za vyhubené v přírodě".

To znamená, že tato čtyři dospělá zvířata mohou být jedinými zbývajícími nosorožci tuponosými severními na světě, kteří jsou schopni rozmnožování. Přesun je poslední šancí na záchranu genetické diverzity tohoto důležitého poddruhu.

Richard Vigne, ředitel rezervace Ol Pejeta řekl: „Odborníci na ochranu druhů doufají, že nové a bezpečné prostředí africké volné přírody zvýší jejich šanci na úspěšné rozmnožování. Rozmnožování v zoologických zahradách se dařilo pouze v ZOO Dvůr Králové, kde se ale poslední mládě narodilo v roce 2000. Také jižní poddruh nosorožce bílého se v zajetí množí jen sporadicky a narozená mláďata ani nepokryjí přirozený úbytek."

Dana Holečková, ředitelka Zoo Dvůr Králové, uvedla: „V ZOO Dvůr Králové se první severní bílý nosorožec narodil v roce 1980, další v letech 1983. 1989, 1991 a 2000. V rámci snahy o rozmnožení byl prováděn od roku 1984 výzkum hormonálních cyklů samic. Zjistilo se, že samice necyklují pravděpodobně v důsledku absence přirozeného teritoriálního a sociálního chování. V rámci snahy o rozmnožování byla v roce 1989 poslána jen 14 let stará 3 zvířata (1 samec a 2 samice) poslána do Wild Animal Parku v San Diegu v USA, kde došlo k opakovanému páření ale samice nezabřezly. Od roku 2001 probíhala v ZOO Dvůr Králové snaha i o asistovanou reprodukci a bylo provedeno 6 pokusů o umělou inseminaci, ale bez úspěchu. Protože biologické hodiny posledních reprodukce schopných zvířat běží rychle nemáme čas k dalším experimentům a chceme využít potenciál přírody, kde na rozdíl od zoologických zahrad se bílí nosorožci množí výborně. Chceme se svými partnery dát posledním reprodukce schopným jedincům poslední šanci k přirozené a pravidelné reprodukci v bezpečné přírodní lokalitě. Důvodem přesunu je navození přirozeného sociálního a teritoriálního chování nutného pro pravidelné rozmnožování. Přesun těchto nosorožců ze ZOO Dvůr Králové do Afriky za účelem záchrany tohoto poddruhu se stal oficiálním ochranářským projektem Světové asociace zoologických zahrad a akvárií WAZA."

V čele této reintrodukční iniciativy stojí vedle ZOO Dvůr Králové a Ol Pejeta Conservancy partnerské organizace působící v oblasti ochrany druhů, včetně Fauna & Flora International, Lewa Wildlife Conservancy, Back to Africa a Kenya Wildlife Service.

Nosorožce budou doprovázet, mezi nimiž je jejich ošetřovatel ze ZOO Dvůr Králové Jan Žďárek a veterinář Dr. Jiří Váhala, dále anglická ošetřovatelka nosorožců Berry White a odborník na přesuny nosorožců veterinář dr. Pete Morkel. Nosorožci budou přepraveni nákladními vozy ze ZOO Dvůr Králové na letiště Praha v České republice, odtud letecky společností Martinair do Nairobi v Keni a odtud nákladními vozy do rezervace Ol Pejeta. Transport zajišťuje společnost DHL, která laskavě poskytla slevu na své služby.