Nosorožci: 8 tun na cestě


26.5.2009
Nosorožce se po 8 hodinách podařilo naložit na transportní vůz a vydali se na dalekou cestu. Cílovou stanicí tří nosorožců je rezervace Mkomazi v Tanzanii.
Ve středu 27. 5. 2009 se nosorožce podařilo naložit na transportní vůz, i když umístění nosorožců do přepravních beden trvalo téměř 8 hodin.

Mladí nosorožci odmítali vstoupit do neznámého prostředí, přestože byli několik týdnů trénováni. Největší sameček Jamie byl naložen po dvou hodinách, nejmenší sameček Jabu se nakládal jako poslední a trvalo to jen pár desítek minut. Velké problémy působila samička Deborah, o které to ošetřovatelé předem předvídali. Do bedny se jí podařilo nalákat až po několika hodinách.Při posledním vážení byla hmotnost Jamie 1070 kg, Deborah necelou tunu a Jabu měl přes 900 kg. Celá náklad včetně přepravních beden tak váží kolem 8 tun.Těsně před devátou hodinou večerní opustil kamion ZOO Dvůr Králové a zamířil do Amsterdamu. Ve duhém voze řízeném vedoucím transportního oddělení ZOO Dvůr Králové panem Zdeňkem Bártou jedou tři pasažéři, kteří budou nosorožce provázet do Tanzánie. Zkušený ošetřovatel Jan Ždárek, jihoafrický veterinář - specialista na nosorožce v Africe dr. Piet Morkel a britská ošetřovatelka Berry White, která má zkušenosti s péčí o nosorožce přesunuté z Evropy do Afriky.Každé 3 - 4 hodiny kolona zastaví, doprovod nosorožce prohlédne, napojí a nakrmí.

Podle poslední zpráv cesta probíhá podle plánu, nosorožci jsou v pořádku a dnes v podvečer (čtvrtek 28. 5. 2009) budou v bednách naloženi na nákladní letadlo, směřující na letiště Kilimanjaro v Tanzanii. Zde na ně budou čekat pracovníci Mkomazi GAme Reserve, kteří zajišťují přemístění nosorožců do cíle.V ZOO Dvůr Králové všichni netrpělivě čekají na první zprávy z Afriky, o dalších osudech tří královédvorských nosorožců budeme informovat.