Nosorožec tuponosý (zvaný též širokohubý či bílý) severní (Ceratotherium simum cottoni) je v současné době nejvzácnějším nosorožcem světa. Podle údajů z roku 2007 je jistá šance, že čtyři jedinci dosud žijí v Národním parku Garamba (Demokratická republika Kongo) a nálezy z loňského roku hovoří o možném výskytu na jihu Sudánu.
V lidské péči je drženo 8 kusů. V ZOO Dvůr Králové dnes žije 6 jedinců (2 samci a 4 samice ), z nichž 4 až 5 zvířat je stále chovných. Zbývající dva kusy - jde o starý pár, který se již nemůže množit - jsou drženy ve Wild Animal Parku v San Diegu (USA), přičemž samec je majetkem ZOO Chartúm a samice je majetkem ZOO Dvůr Králové.
Rozmnožování nosorožce tuponosého v zajetí nepřináší přes veškerou snahu chovatelů odpovídající výsledky. ZOO Dvůr Králové se snažila rozmnožit severní formu nosorožce bílého desítky let ve spolupráci s Wild Animal Parkem (San Diego, USA), kam byli v roce 1989 přemístěni tři nosorožci (1,2) ze ZOO Dvůr Králové. Ani tam se ale odchov nezdařil. Jediných úspěchů tak dosáhla v letech 1980 - 2000 ZOO Dvůr Králové. Zde byla postupně odchována 4 mláďata (samec a tři samice). Poslední mládě se bohužel narodilo v roce 2000.
Proto se většina světových odborníků vyslovila pro poslední možný krok, který by mohl tato majestátní zvířata zachránit. Tímto krokem je přesun 4 až 5 plodných jedinců do přírodních podmínek, které by mohly navodit přirozené teritoriální a sociální chování potřebné k pravidelnému rozmnožování.
Právě tento plán připravený vedením ZOO a podpořený odborníky na nosorožce z různých koutů světa schválilo na svém pondělním zasedání představenstvo akciové společnosti ZOO Dvůr Králové.
Po velice dlouhém a pečlivém rozhodování odborníci jako nejvhodnější lokalitu vybrali keňskou rezervaci Ol Pejeta Conservacy , kde mají velké zkušenosti se záchranou a reintrodukcí nosorožců dvourohých černých (Sideros bicornis) a také s chovem nosorožců tuponosých jižních. Jedná se o přísně chráněnou oblast v příznivých klimatických podmínkách.
Detaily přesunu se budou nyní dokončovat, nelze zatím přesně stanovit termín transportu. Jisté je, že na pracovníky ZOO čeká jedna z nejvýznamnější a současně nejnáročnějších akcí v historii celé zoo. Vždyť každý z dospělých nosorožců váží kolem dvou tun. Bude nutné zajistit finanční i personální zabezpečení celé akce.
Nosorožci zůstanou i nadále v majetku ZOO Dvůr Králové, do nového domova v rezervaci Ol Pejeta budou pouze deponováni. Trvale budou pod dohledem odborných a vědeckých pracovníků a studentů našich vysokých škol. Do organizace celého projektu je zapojena celá řada ochranářských institucí, které budou pomáhat se zabezpečením projektu včetně získání finanční podpory na jeho realizaci.
Všichni věří, že v nových podmínkách mají nejvzácnější savci světa šanci na záchranu. Šanci postavit se svému osudu a nezmizet ze seznamu zvířat.
Nosorožci bílí pojedou do Afriky
7.4.2009
Představenstvo ZOO Dvůr Králové odsouhlasilo plán pokusu záchrany nosorožců tuponosých severní formy. Jedná se o nejvzácnější savce současnosti a ZOO Dvůr Králové vlastní jediné chovu schopné stádo na světě. Proto se většina světových odborníků vyslovila pro poslední možný krok, přesun plodných jedinců do keňské rezervace Ol Pejeta.