Nosorožec Sudán má svou sochu v místě, kde trávil většinu svého života


16.7.2019
Sudán - poslední samec severního bílého nosorožce (Ceratotherium simum cottoni), který zemřel v březnu minulého roku- je beze sporu jedním z největších symbolů ochrany zvířat ve volné přírodě. Nyní se díky zastupitelstvu města a jeho občanům vrací do Dvora Králové nad Labem, kde ho můžete vidět na kruhovém objezdu u oční školy.

V úterý 16. července byla socha Sudána za přítomnosti autorů, vedení města a dalších pozvaných hostů včetně zástupců safari parku slavnostně pokřtěna. Kmotry se stali autoři sochy, kameník Jan Brož a umělecký kovář Pavel Vágner, a starosta města Jan Jarolím, který během své řeči oběma umělcům za jejich práci, která město Dvůr Králové nad Labem velmi zviditelnila, poděkoval.

Na středový ostrůvek okružní křižovatky byla socha z pískovce a kovu nainstalována o den dříve. Vysoká je bezmála 180 centimetrů, váží téměř 5 tun a její výroba trvala přes čtvrt roku. 

„Sudán je zřejmě nejznámějším zvířetem, které kdy v dvorském safari parku žilo, je proto skvělé, že se ho město rozhodlo takto připomenout,“ uvádí Jan Stejskal, vedoucí mezinárodních projektů safari parku, jenž na křtu rovněž promluvil. „Sudánova cesta z Afriky do Dvora a po více než 30 letech zase zpátky do Afriky je symbolem celého našeho snažení – zvířata jsme nejdříve z Afriky získali, pak jsme jim poskytli útočiště, kde se mohou rozmnožovat, a nyní se je snažíme na bezpečná místa v Africe zase vracet,“ doplňuje Jan Stejskal. 

Město Dvůr Králové nad Labem za dílo zaplatilo v součtu 384 tisíc Kč. Instalace sochy, která se skládá z více dílů, trvala několik hodin. Poté, co došlo k usazení pískovcových částí, složili kováři na místě z železných profilů hrudní koš zvířete. Hlava Sudána směřuje do Sladkovského ulice, směrem k muzeu a safari parku. V soše je ukryt tubus, ve kterém jsou kromě vzkazu pro budoucí generace uloženy také dobové noviny a další drobnosti. 
 

Fotogalerie