Nová výstava fotografií v ZOO Dvůr Králové ukazuje úděl afrických žen


31.7.2013
V sobotu 3. srpna bude v ZOO Dvůr Králové za účasti autorky Lenky Klicperové a velvyslance ČR v Etiopii Marka Libřického zahájena nová výstava fotografií Úděl africké ženy. Téměř tři desítky snímků ukazují nelehké osudy a postavení žen v různých zemích Afriky. Fotografie dokumentují například ženskou obřízku v Keni, životy žen v uprchlických táborech, příběhy žen z oblastí, kde je válka či kde se musí denně bojovat o přežití.
"V mnoha zemích je velmi kruté narodit se jako žena. Vedle těžkých životních podmínek jsou ženy navíc spoutány tradicemi, které jim znemožňují každou snahu o lepší život. Například v Čadu dívky provdávají za peníze jako druh zboží už v 10 nebo 12 letech. V Keni, pokud se dívka chce vyhnout obřízce, musí utéci, ale její kmen už ji nikdy nevezme zpět. V Kongu zase znásilněnou ženu často manžel vyžene i s jejich dětmi," uvádí příklady Klicperová.


Výstava bude zahájena v sobotu 3. srpna ve 13 hodin ve výstavní síni nad zooshopem v ZOO Dvůr Králové. Slavnostního otevření se ujme velvyslanec České republiky v Etiopii Marek Libřický. Následovat bude komentovaná prohlídka fotografií, při níž Lenka Klicperová představí osudy portrétovaných žen a bude vyprávět o svých cestách do Afriky.


„Lidé jsou pochopitelně zvyklí chodit se do zoo dívat na zvířata. Jako zoo zaměřená na Afriku však chceme přispět k tomu, aby naši návštěvníci poznali víc i život černého kontinentu. Proto nás velice těší, že můžeme v našich prostorách uvítat výstavu Lenky Klicperové o afrických ženách. Jejich osudy jsou mnohdy tíživé a připomínají nám, že bez pomoci africkým lidem není možné ochránit ani nádhernou africkou přírodu," říká ředitel ZOO Dvůr Králové Přemysl Rabas.


Na světě žije v extrémní chudobě zhruba miliarda lidí, přičemž více než polovina z nich jsou ženy. Právě ženy jsou ve většině rozvojových zemí těmi, kdo se stará o obživu, vzdělání a výchovu dětí. Navíc ženy ve velké většině obdělávají půdu, chodí pro vodu, sbírají dřevo, starají se o domácnost. V mnoha afrických zemích přitom nemají ženy právo vlastnit půdu, mají omezený přístup ke vzdělání a zdravotní péči, jsou prodávány a zneužívány bez možnosti pomoci, nemohou se účastnit práce sociálních a politických institucí apod. Navíc každá třetí žena se za svůj život stane obětí sexuálního násilí.


„Na výstavě budou k vidění i snímky žen ze zemí, v kterých ZOO Dvůr Králové spolupracuje na ochraně přírody, například z Keni a Tanzánie. Osobně asi nejraději vzpomínám na focení u keňského kmene Samburů, kde jsme s kolegyní natáčely dokument o ženské obřízce. Mezi námi a Samburkami vzniklo zvláštní spojenectví, snad i přátelství. Všechny ženy ve vesnici byly obřezané a žádná z nich by obřízku nepodstoupila dobrovolně, kdyby si mohla vybrat. Jenže je k tomu tlačí starší (muži), kteří lpí na dodržování tradic. Ženy přesto doufají, že se jednou krutou tradici podaří zlomit a obřízku budou dělat třeba jen symbolicky, jako připomínku starých rituálů,“ říká o práci na jednom z témat Lenka Klicperová.


Výstavu připravilo občanské sdružení Femisphera díky podpoře České rozvojové agentury a ve spolupráci se ZOO Dvůr Králové. Ve výstavní síni ZOO Dvůr Králové (nad ZOOSHOPEM) bude umístěna od 3. do 31. srpna 2013.