Oblíbený tygr Semjon zemřel


12.2.2010
ZOO Dvůr Králové přišla o jedno ze svých nejpopulárnějších zvířat. Bylo rozhodnuto o definitivním uspání samce tygra ussurijského Semjona. Semjon měl těžké poškození ledvin, neslučitelné se životem.
Rozhodnutí předcházelo podrobné lékařské vyšetření, včetně ultrazvuku a rentgenu, které provedli MVDr. Jiří Váhala a MVDr. Lukáš Pavlačík.

Semjon se narodil v 2. března 1992 v ZOO Mnichov a v roce 1995 přišel do naší zoo. Dlouho žil s družkou Eurékou, s kterou zplodil dva potomky, se samicí Ninou dokonce deset. Během posledních pěti let bylo odchováno pět jeho mláďat.

Bohužel se u Semjona objevily zdravotní potíže a byl léčen na předpokládanou špatnou funkci ledvin. Jeho zdravotní stav se však prudce zhoršil a celkové vyšetření prokázalo potvrzení původní diagnózy. Ultrazvukové vyšetření ukázalo ledviny plné cyst. Protože toto onemocnění již nebylo léčitelné, bylo rozhodnuto o ukončení jeho života.

Následná pitva prokázala těžké poškození ledvin, neslučitelné se životem. Jeho kostra a dermoplastický preparát budou použity ke vzdělávacím účelům v zoo. Rozloučení se Semjonem, který byl populární u řady návštěvníků a velmi oblíbený pro svou úžasnou povahu chovateli, bylo velmi smutné. Nicméně druhého března by se dožil osmnácti let a to je u ussurijského tygra skutečně požehnaný věk.