Opustila nás gorilí samice Messy


20.5.2009
Po dlouhé nemoci včera v pozdních večerních hodinách zemřela v ZOO Dvůr Králové gorilí samice Messy. Důvodem byl vysoký věk a rozvinuté nádorové onemocnění na mnoha vnitřních orgánech. V posledních měsících ještě Messy pomohla ošetřovatelům se zapojením mladé samice Shindy do gorilí skupiny a při seznámení se samcem Tadaem. Bylo velmi dojemné, jak Messy menší gorilu objímala a chránila.
Messy byla jako mládě odchycena v Kamerunu v roce 1972 a ve skupině gorilích mláďat dovezena do Evropy. Po dovozu žila nějaký čas v Zoo Wroclaw (Polsko) a do ZOO Dvůr Králová přišla až v roce 1984 v společnosti samce Tadaa a dalších dvou samic - Minouche a Sabiny. Protože se nepovedlo ve skupině s Tadaem odchovat během patnácti let ani jedno mládě, v roce 2000 odešly samice Messy a Minouche k jinému chovnému samci do Londýna. Ani tam se mláděte nedočkaly.

Po šesti letech - na konci září 2007 - se Messy a Minouche konečně vrátily domů do ZOO Dvůr Králové, kde na ně čekal jejich partner z mládí Tadao. Ten zde žil několik měsíců sám, protože jeho mnohaletá partnerka Kamba byla úspěšně zapojena do gorilí rodiny v pražské zoo, kde dodnes vykonává roli tety narozených mláďat.

Messy a Minouche se vrátily z Londýna se značnou nadváhou. Minouche měla ještě v londýnské zoo zdravotní problémy a při operaci jí byla odebrána děloha. Messy se zdála zdravá a stále schopná reprodukce. Citlivým přístupem ošetřovatelů se podařilo zdravotní stav samic stabilizovat a váhu snížit, ovšem vysoké stáří (oběma gorilám bylo téměř 40 let) nešlo zastavit.

U Minouche se rakovina rozvinula v plné síle již loni a přes veškerou snahu veterinářů a zoologů koncem roku 2008 zemřela. Messy měla patrné zdravotní potíže od zimy a svou dlouholetou souputnici následovala do gorilího nebe jen o půl roku později.