Orangutanice Dona odjela do Chesteru


6.2.2009
Téměř 1700 km má před sebou transportní vůz, který dnes po poledni vyrazil ze ZOO Dvůr Králové do anglického Chesteru. Veze nebývale cenný náklad – samici orangutana bornejského Donu. Do cíle by měla Dona dorazit zítra odpoledne.
„Přes kanál musíme bohužel po lodi,“ řekl vedoucí transportní skupiny Zdeněk Bárta. „Protože do tunelu živá zvířata nesmějí. A to může přesun poněkud protáhnout, zvlášť kdy v západní Evropě vládne zimní a větrné počasí.“

Ovšem pro oba řidiče – Zdeňka Bártu a Jiřího Vettera – není převoz živých zvířat ničím neobvyklých. Po celé Evropě již realizovali stovky cest se všemi možnými zvířaty - lvy a tygry začínaje a žirafami či nosorožci konče. Ve svém oboru jsou právem považováni za světovou špičku.

Dona je převážena v prostorné a velice pevné transportní bedně, která byla pro tento účel specielně vyrobena. Během zastávek komunikuje se svými průvodci, které dobře zná, dostává od nich pravidelně napít – obvykle pije z lahve vodu brčkem, jak se v mládí naučila -, a také najíst. Vybrané ovoce a zeleninu, které má nejraději.

Dona pochází z přírody, kde byla jako mládě nelegálně odchycena v roce 1980. Vyrůstala v zoologické zahradě v Madridu ve společnosti lidí a mnohému se od nich naučila. Právě pro svou inteligenci, zvídavost a zručnost byla Dona od svého příchodu do ZOO Dvůr Králové v roce 1991 jedním ze nejoblíbenějších zvířat. A to jak u ošetřovatelů, tak u návštěvníků zoo. Narodila se jí postupně tři mláďata, ale jen jeden sameček Dahi byl úspěšně odchován.

Bohužel, už dlouho nepřinášel její chov s královédvorským samcem Elmarem kýžený výsledek, tedy narození mláděte, a tak evropský koordinátor chovu orangutanů bornejských doporučil spojení Dony s novým partnerem, samcem Kevinem z berlínské zoo. Nově vytvořený pár by se v Zoo Chester měl stát základem tamního chovu bornejských orangutanů.

V současné době rozlišujeme dva druhy orangutanů – sumaterské (Pongo abelii) a bornejské (Pongo pygmaeus). Orangutan sumaterský žije pouze na indonéském ostrově Sumatra a jeho počet se odhaduje na 3 až 5 tisíc kusů. Běžnější orangutan bornejský obývá pralesy Bornea, početnost se odhaduje na 10 až 12 tisíc zvířat. I když jsou počty orangutanů v posledních letech díky přísné ochraně stabilizované, tito blízcí příbuzní člověka nemají zdaleka vyhráno. V oblastech jejich původního výskytu se dosud ničí životní prostředí a kácí stromy. Stálé odlesňování zmenšuje území, na kterém se orangutani vyskytují, a tak hrozí, že přežijí jen v národních parcích.