Oslava 7. narozenin mláděte orangutana bornejského Besara a enrichment u orangutanů a hulmanů


8.2.2012
ZOO Dvůr Králové má v současné době v pavilonu Ptačí svět unikátní chovnou kolekci orangutanů bornejských a hulmanů jávských včetně 5 mláďat. Nejstarší mládě sameček Besar dnes oslavil 7. narozeniny a tak mu ošetřovatelé připravili malou oslavu, které se zúčastnila i jeho matka Žaneta a mladší sestra Tessa. Zkrátka nepřišli ani hulmani, kteří ve vedlejší hale vychovávají dvě mláďata.
Navzdory mrazivému počasí ZOO Dvůr Králové nabízí návštěvu tropického lesa v pavilonu Ptačí svět. Zde mohou návštěvníci nejen pookřát v tropické vegetaci, ale najednou pozorovat hned 5 mláďat zrzavě zbarvených primátů. Ačkoli se zbarvení zvířat jeví velmi výrazné, ve skutečnosti v hustém podrostu deštného lesa byste je těžko hledali, neboť jejich zbarvení jim pomáhá zmizet ve vegetaci. Ostatně podobné ochranné zbarvení, velmi často ještě spojené s pruhováním, které se v zoo zdá velmi výrazné, mají i další lesní a pralesní druhy – tak je tomu jak u pralesní antilopy bongo, tak u tygra, obývajícího také lesní biotopy. Ne náhodou jsou zrzaví i pralesní buvoli. Zatímco ussurijské tygry si může návštěvník prohlédnout na sněhu, tropy na něj čekají v Ptačím světě, kde jsou kromě zajímavých ptačích druhů i dvě velké expozice vzácných asijských primátů. A právě rok 2012 byl, v rámci kampaně „Jihovýchodní Asie – vzdálená země, blízký problém“, vyhlášen za mezinárodní rok ochrany jihoasijské přírody. Orangutany a hulmany v přírodě ohrožuje ubývání přírodních biotopů, zejména kácené pralesů. Proto je chov zvířat z těchto oblastí v zoologických zahradách významným rezervoárem druhů. Královédvorská zoo chová pouze tyto 2 asijské druhy primátů, které ne náhodou mohou návštěvníci pozorovat v Ptačím světě. O úspěšnosti chovu svědčí hned 5 mláďat – 3 u orangutanů bornejských a 2 u hulmanů jávských.
Orangutani žijí ve dvou poddruzích na ostrovech Borneo (Kalimantan) a Sumatra. Naše zoo chová dnes poddruh orangutana z Bornea (Pongo pygmaeus pygmaeus). Ve své domovině trpí především úbytkem přirozeného biotopu způsobeném nemilosrdným kácením pralesů, zejména vytvářením plantáží palmy olejové a v menší míře ilegálním lovem. Mláďata orangutanů jsou přes četná, dlouhotrvající opatření stále objektem ilegálního obchodu a atrakcí pro turisty ve střediscích cestovního ruchu po celé indomalajské oblasti. V současné době žije v přírodě asi 10 000 – 15 000 zvířat. ZOO Králové má nyní největší chovnou kolekci orangutanů bornejských v Česku – 6 zvířat. Orangutani bornejští patří v přírodě mezi nejohroženější a zoo tak úspěšně plní svojí úlohu genobanky ohrožených druhů.
Hulmani jsou to úzce specializované býložravé opice, živící se převážně jen listím. Pro svou potravní specializaci mají většinou úzký areál rozšíření. Naše zoo chová hulmany jávské (Trachypithecus auratus), kteří žijí na ostrově Jáva a několika přilehlých ostrovech. V přírodě patří také mezi ohrožené druhy.
Orangutan Besar se narodil 8. 2. 2005. Své jméno, které v domorodém jazyce znamená veliký, dostal pro svou velikost při narození. Ošetřovatelé na základě zkušeností odhadli jeho hmotnost na téměř dva kilogramy, což je na novorozeného orangutana hodně (většinou novorozenci váží kolem 1,5 kg). V přírodě orangutani dospívají mezi 7. - 10. rokem a tak můžeme současný věk Besara přirovnat k pubertálnímu věku u lidí. Malý Besar žije v expozici se svojí matkou Žanetou a mladší sestrou Tessou.
Rodiči Besara jsou samec Elmar (*28.10.1974 Aalborg, Dánsko) a samice Žaneta (*29. 6. 1976 Rhenen, Holandsko). Ačkoli samice Žaneta byla odchována uměle, je vynikající matkou a nejlepší chovnou samicí orangutana v České republice. V naší zoo žije od roku 1984 a v současné době odchovává své šesté mládě. Mláďata měla se třemi samci:

*17. 12. 1985 – Nero – otec samec Tobi
*14. 12. 1989 – Guru – otec samec Tramp
* 6. 1. 1994 – mládě se narodilo mrtvé
* 9. 2. 1995 – Nona – otec samec Elmar
* 8. 8. 1999 – Batu – otec samec Elmar
* 8. 2. 2005 – Besar – otec samec Elmar
* 13. 11. 2010 – Tessa – otec samec Elmar.
Další mládě vychovává samice Satu, narodilo se jí 31. 8. 2011. Otcem je také samec Elmar. Satu se narodila v Zoo Twycrossu, 31. srpna 1999. Do ZOO Dvůr Králové přišla v roce 2009, protož jí v původní skupině pářil vlastní otec.
ZOO Dvůr Králové je z hlediska historie největším chovatelem orangutanů v České republice i v Evropě. Celkem zde bylo odchováno 9 mláďat, z toho 3 samičky a 6 samečků (v Zoo Praha byli odchováni 3 samečkové, v Zoo Liberec 1 sameček, v Zoo Ústí 2 samečkové a 1 samička).

V druhé hale Ptačího světa žije chovná skupina hulmanů jávských. Původní skupina žila v ZOO Praha v Pavilonu Indonéská džungle. Jsou to velmi šikovná zvířata a přes veškerá opatření, včetně elektrických ohradníků, z expozice utíkali. Proto přišli v roce 2005 do naší zoo. V současné době se skupina skládá z dospělého samce Ferdy, který do zoo přišel 9. 3. 2011 ze Zoo Howlets (Velká Británie) tří samic (2 pochází z původní pražské skupiny, 1 se narodila v naší zoo) a jednoho mladého samečka. Dvě starší samice Hera a Artemis porodily v loňském roce krátce po sobě 2 mláďata, jejichž otcem je Ferda. Jako první porodila 18. 11. 2011 samice Hera. Její mládě je samička a dostala jméno Hébé. Artemis porodila 6. 12. 2011 samečka, který dostal jméno Áté. Pokud vše dobře dopadne, narodí se již brzy třetí mládě. Matkou se má stát samička Kedivy, která se narodila už v naší zoo, samici Heře a jinému chovnému samci Diovi. Otcem bude opět sedmiletý Ferda. Posledním ve skupině je tříletý sameček Aron, potomek Dia a Artemis.
Hulmani jávští jsou elegantní primáti se zajímavými obličeji, orangutani nesmírně chytří a šikovní. Sledovat rodinný život obou skupin patří k nejhezčím zážitkům letošní zimní sezony ZOO Dvůr Králové.
V prostředí zoologických zahrad žijí zvířata ve srovnání s přírodou přeci jen na omezenějším prostoru a impulzy, se kterými se denně střetávají, jsou méně intenzivní i pravidelné. Z tohoto důvodu je nezbytné pracovat se zvířaty tak, aby měla možnost žít v dostatečně inspirativním a na podněty bohatém prostředí. Obohacování životního prostředí zvířat v chovu, odborně zvané environmental enrichment, se využívá ve všech moderních zoologických zahradách světa. Orangutani jsou jedni z nejinteligentnějších zvířat a proto je u nich pravidelně prováděný enrichment velmi důležitý. V expozici mají speciální automatický box na krmení. Pro jeho obsluhu musí použít i nástroje. Pravidelně dostávají také krmení schované v krabicích, pytlích, nebo umístěné vysoko v prostoru. K zábavě jim výborně slouží i bavlněné oblečení a látky. K dnešním narozeninám dostala Žanetina rodina cíchy naplněné dřevitou vlnou s ukrytými dobrotami a ovocné dorty s piškoty. Besar dostal tričko se svým jménem a balon na hraní. Všichni si dnešní slavnostní den opravdu užili.