Zdravotně je Eliška v pořádku a celou cestu přestála bez problémů. „Z bedny vystoupila klidně, svůj výběh si několikrát obešla a po chvíli si dala mrkev a seno. I svou první noc v Africe zvládla velmi dobře. Věříme proto, že si na nové prostředí rychle zvykne,“ uvádí dvorský zoolog Jiří Hrubý, který první noc strávil ve stanu hned vedle nového Eliščina výběhu a se samičkou v Tanzanii zůstane ještě dva týdny.
V rezervaci se konala malá slavnost na Eliščinu počest a přímo u výběhu byla samička formálně předána řediteli Tanzanských národních parků Alanu Kijazimu. Slavnosti se zúčastnili i zástupci společnosti DHL, která pro Elišku vypravila speciální letadlo.
„Celý transport dopadl na jedničku. Jde o další krok, který přispěje k zachování nosorožců v Tanzanii. Samci a samice, kteří byli do Tanzanie ze Dvora přesunuti v roce 2009, mají už čtyři potomky. Věříme, že Eliška se do reprodukčního programu zapojí stejně úspěšně,“ říká Přemysl Rabas, ředitel ZOO Dvůr Králové.
„Jsme naprosto nadšení, že tu Elišku máme. Je to krásná samička, kterou je radost pozorovat. Je fantastické, co ZOO Dvůr Králové společně s DHL dokázala. Vracet ohrožená zvířata do volné přírody je ten nejušlechtilejší cíl práce zoologických zahrad a dvorská zoo je v tomto směru mimořádně úspěšná,“ uvádí legendární ochranář Tony Fitzjohn, který záchrannou stanici pro nosorožce v tanzanském národním parku Mkomazi vede.
Záštitu přesunu udělil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a podpořila ho například britská velvyslankyně v ČR, paní Jan Thompson, vietnamská zpěvačka Thu Minh, kmotr Elišky herec Josef Dvořák, modelka Monika Leová a také dárci, kteří přispěli na konto WILDLIFE, z něhož ZOO Dvůr Králové financuje své ochranářské projekty.
ZOO Dvůr Králové patří mezi nejúspěšnější chovatele nosorožců dvourohých, jinak též černých, v zajetí na světě. Dosud se jich v zahradě narodilo 43 a další samice jsou březí. Eliška, která se samici Etoshe narodila v září 2012, patří k páté generaci chované v zahradě.
Národní park Mkomazi – rozsáhlá oblast o ploše 3245 kilometrů čtverečních na severovýchodě Tanzanie. Plynule navazuje na obrovské území národního parku Tsavo, které se rozprostírá v sousední Keni. Tanzanská vláda v roce 1988 pověřila Tonyho Fitzjohna, aby v tu dobu pytláctvím a pasením dobytka značně zpustošenou rezervaci obnovil. Fitzjohnovi se to dařilo natolik, že se suché savany Mkomazi v roce 2008 staly národním parkem. Kromě všeobecné ochrany území se Mkomazi věnuje zejména obnovení divoké populace psů hyenových a od roku 1997 v Mkomazi běží i záchranný program pro východní poddruh nosorožce dvourohého. První nosorožci sem byli převezeni ze záchranného chovu v Jihoafrické republice v roce 1997. Následovala trojice z chovu ZOO Dvůr Králové a v roce 2012 přibylo další trio z anglické zoo Port Lympne. Mkomazi se snaží pomáhat i komunitám žijícím v nejbližším okolí, například zpřístupňováním pitné vody, hygienických zařízení nebo stavbou škol.
KONTO WILDLIFEČíslo konta WILDLIFE, na které je možné přispívat na africké projekty ZOO Dvůr Králové: 264350610/0300