Překvapení pro Tadaa


7.2.2018
Na začátku týdne jsme v Safari Parku Dvůr Králové pro gorilího samce Tadaa připravili překvapení a v rámci enrichmentu jsme mu do expozice nainstalovali první z řady připravovaných hraček. Byl jí míč s několika otvory schovaný v dřevěné kleci, který v sobě ukrýval gorilí speciality. Tadaovým úkolem bylo vylovit oříšky a granule z míče ven.

Samec se ale nenechal zaskočit a velmi rychle se k oblíbenému krmivu dostal. Pro příště se mu proto ošetřovatelky rozhodly úkol ztížit a do děrovaného míče umístí jablka rozkrájená na větší kousky.

Autorem enrichmentových pomůcek je odborník na chov lidoopů v zoologických zahradách Marek Ždánský, který se rozhodl věnovat je dvorskému safari parku jako dar. On sám se v minulosti v pražské zoo o Tadaa nějakou dobu staral.


Enrichment – způsob, jakým chovatelé a zoologové zpestřují a obohacují životní prostředí zvířatům chovaných v lidské péči, aby zvířata neupadla do stereotypního a apatického chování. Do enrichmentu se zahrnují jakékoli pomůcky a aktivity, které mají ve zvířatech vyvolat podnět k podobným reakcím, jako by žila v přírodě. Za tímto účelem se zvířatům dávají různé hračky a pomůcky, do kterých je často ukryta oblíbená potrava. Zvíře pak musí vynaložit úsilí k jejímu získání. Jako enrichmentové pomůcky ale mohou stejně dobře posloužit například bazény s vodou v horkých dnech nebo naopak specialitami ozdobení sněhuláci v zimě.

 

Fotogalerie