Princ William ocenil přesun bílých nosorožců z ČR do Keni


11.1.2010
Britský princ William ve čtvrtek ocenil projekt, v jehož rámci byli ze zoologické zahrady ve Dvoře Králové v prosinci převezeni čtyři vzácní nosorožci bílí do rezervace v Keni. William, stejně jako jeho otec, princ z Walesu, zdůrazňoval klíčový význam ochrany životního prostředí.
Princ William o projektu usilující o záchranu nosorožců bílých hovořil v Londýně na recepci k 20. výročí založení nadace Tusk Trust, která se zaměřuje na ochranu ohrožených živočišných druhů v Africe.

Ve světě je drženo v zajetí jen osm nosorožců bílých - čtyři jsou nyní v keňské rezervaci Ol Pejeta, dva ještě ve Dvoře Králové a dva v zoologické zahradě v americkém San Diegu . Odborníci údajně objevili ještě tři jedince v Súdánu. Pokud ale nebudou do konce příštího roku potvrzeni volně žijící jedinci, bude druh prohlášen za vyhynulý.

Sedmadvacetiletý princ William ve svém vystoupení také zdůraznil obecnější ekologická témata, která dlouhodobě prosazuje i jeho otec. "Jednou z hlavních výzev, s nimiž se dnes musí lidstvo vypořádat, je potřeba vyvážit záchranu živočišných druhů a přírodních zdrojů se stále rostoucími potřebami lidské rasy," řekl princ, který je po svém otci na druhém místě v následnictví na britský trůn.