První odchov miniagam s největšíma očima


6.3.2009
Patnáct centimetrů na délku i s dlouhým ocasem, kulatá hlava a obrovské oči. Přesně tak vypadají mláďata agamy kočinčinské, která se vylíhla 9. února 2009 poprvé v ZOO Dvůr Králové a která mohou v těchto dnech vidět návštěvníci v samostatném teráriu v pavilonu Vodní světy.
Agama kočinčinská (Physignathus cocincinus) se vyskytuje na rozsáhlém území od Zadní Indie po Thajsko a Vietnam. Jejím domovem je nížinný tropický deštný prales, kde ji zastihneme nejčastěji v blízkosti vody. V dospělosti dorůstá délky až jeden metr, ovšem více dvě třetiny tvoří ocas. V dospělosti lze samce odlišit podle většího ocasního a hřbetního hřebene, mohutnější hlavy, ztluštělého kořene ocasu a větší modrožluté krční kapsy.

Samice agamy klade obvykle 6 až 17 bílých vajec, která zahrabe do kypré, vlhké půdy v teráriu. Zde si vyhloubí asi 15 cm hluboký dolík a vejce pak překryje. Pro vývoj zárodku je důležitá vedle odpovídající teploty 25 - 30 °C také dostatečná vlhkost. Protože se o snůšku samice dál nezajímá, chovatelé ji odeberou a umístí do inkubátoru, kde jsou zajištěné vhodné podmínky. Mláďata se podle teploty líhnou po 65 - 75 dnech. Měří kolem 150 mm a po strávení zbytkového žloutkového váčku začínají sama lovit potravu. Krmíme se drobným hmyzem. Zpočátku rostou pomaleji, později je jejich růst rychlejší. Nově vylíhlá mláďata mají poměrně velkou hlavu a jsou olivově až tmavě zelené barvy se světle příčnými pruhy, nemají však ještě hřeben. Dospívají v druhém až třetím roce. Agama kočinčinská se může dožít až patnáct let.

Agamy kočinčinské nazývají chovatelé také agamy vodní, kočinské či kočičinské. A právě z posledního pojmenování vzniklo jejich nejrozšířenější pojmenování kočinky. Kočinky jsou u nás velmi oblíbené, protože jejich chov není příliš náročný a jedná se o velmi dekorativní zvířata. V ZOO Dvůr Králové mohou pět vzrostlých a nádherně vybarvených dospělých samců vidět návštěvníci ve společné expozici s krajtami tmavými v pavilonu Vodní světy. Chovné samice jsou kvůli potřebnému klidu na rozmnožování nyní v zázemí. V líhni jsou zde také snůšky od zbývajících samic, narození dalších mláďat čekáme v nejbližších dnech. Postupně budou malé kočinky umísťovány do expozice mláďat hned za vstupem do pavilonu, takže jedinečné okaté miniagamky zde budou moci návštěvníci královédvorské zoo obdivovat až do jara.