Safari 2011 - Na safari vlastním autem - Nejlevnější výlet do Afriky


21.5.2011
ZOO Dvůr Králové spuštěním projektu Safari 2011 – Na Safari vlastním autem nabízí návštěvníkům poprvé v celé své historii prohlídku celé plochy zahrady a to navíc v rozšířeném areálu afrického Safari jako exkluzivní zážitek, který není v dosahu několik set kilometrů. Snaží se tím naplnit původní ideu Safari, kde budou návštěvníci uzavřeni ve svých „klecích“ – autech a autobusech, a zvířata se pohybují volně.
Ačkoli komunikace byly k tomuto účelu (průjezdu velkým okruhem safari vlastními vozy) dokončeny již začátkem 80. let 20. století, další potřebnou infrastrukturu – zejména parkoviště a některé výběhy zvířat zoo dobudovala až v roce 2010 a 2011. Navíc vpuštění aut v době, kdy velká část návštěvníků jezdila dvoutakty, starými vozy a mnohdy využívala k jízdě technický benzín, nebyla myslitelná. Protože vozový park návštěvníků se změnil, automobily jsou vybaveny katalyzátory, parkovací plocha zoo pojme kolem 1000 aut a zkušenosti s provozem různých typů průjezdů zahradou (safaribusy, osobní vozy, vláčky) se osvědčily, rozhodlo se vedení zoo v rámci svého 65. výročí nabídnout zahradu jako zážitek dostupný pro každého. Tomu předcházely několikaměsíční přípravy vycházející ze zahraničních a vlastních zkušeností. Nejbližší „průjezdné safari“ dnes leží 650 km daleko v Německu a 850 km v Dánsku nebo Itálii. Ve všech těchto zahradách návštěvníci projíždějí vlastními vozy mezi řadou zvířat dovezených ze Dvora Králové. Královédvorští odborníci se osobně opakovaně přesvědčili, že tato zvířata prosperují velmi dobře – jedná o žirafy, zebry, buvoly, a různé druhy antilop. Protože provoz Safari je velmi náročný pro personální zajištění a dozor provozu, jsou všechna Ssafari asi 2x dražší nežli klasické zoo a vstupné se pohybuje zhruba ve výši 500-600,– Kč na osobu.

Vjezd do Královédvorského safari je omezen výškou (do 360 cm) a šířkou (do 280 cm) vozidla a je určen výhradně pro osobní vozy, mikrobusy a autobusy. Do Safari nemohou vjíždět dvoutakty a tuningově upravené vozy. Jízda po Safari není povinná, protože návštěvníci vjíždějí na vlastní nebezpečí a musí dbát dopravního řádu, kterým bude každé vozidlo před jízdou vybaveno. Každý, kdo se rozhodne do Safari vlastním vozem nejet, nebo nepřijede vlastním vozidlem, bude provezen safaribusem. Návštěvníkům budou v Safari k dispozici pracovníci tzv. Dozoru Safari, kteří budou v „zebřích“ autech projíždět areál, kontrolovat dodržování dopravního řádu, tj. zejména rychlosti, plynulého provozu, nekrmení a nerušení zvířat, neomezování průjezdu ostatním návštěvníkům a zvláště nevystupování z vozidel. Zároveň jakékoli problémy budou moci návštěvníci hlásit pracovníkům dozoru prostřednictvím mobilních telefonů. Při vjezdu dostanou návštěvníci časopis obsahující jak dopravní pravidla, tak mapu s jednotlivými sekcemi a obrázky všech vystavených zvířat, aby si sami mohli najít druh, který právě pozorují. Protože budou areál projíždět sami, mohou si u zvířat zastavit a fotografovat je. Ve volných výbězích jsou proto zřízena odpočívadla a u cest postaveny stylové přístřešky. Při jízdě mohu mít otevřena okénka a pozorovat zvířata doslova z očí do očí nebo vzdálenější jedince pozorovat vlastními dalekohledy. V celém okruhu Safari na ploše 50 ha o délce 6 km nebude povolen vstup pěších. Návštěvníci zde shlédnou kolem 600 zvířat v 50 druzích. V prostoru za Pavilon lvů a u „Africké vesnice“ s občerstvením u nosorožců, budou moci zaparkovat a pěšky si prohlédnout lvy a panoramatický výběh, občerstvit se a navštívit sociální zařízení.

Na každého návštěvníka čeká zároveň klasická část zahrady (na rozdíl od Safari, se zde návštěvníci pohybují volně a zvířata jsou „uzavřena“ ve výbězích, pavilonech a voliérách) na ploše 10 ha s tropickými pavilony a zhruba 2000 zvířaty v 320 druzích. Tato část je určena výhradně pro pěší prohlídku a jsou zde připraveny restaurace a stánky s občerstvením, dětská hřiště a další zajímavosti a atrakce. Návštěvníci mohou nejprve navštívit klasickou zoo a následně si projet Safari nebo opačně, v době prohlídky klasické zoo mají k dispozici parkovací místa na parkovišti zahrady zdarma.

Vstupné, které zahrnuje jak prohlídku pěší části zahrady (předpokládaná délka pobytu 3-4 hod.) tak průjezd Safari (předpokládaná doba strávená v safari 2 hod.), je na úrovni vstupného do kina na 3D představení (dospělí 290,– Kč, děti, studenti, senioři aj. slevy 190,– Kč a malé děti zdarma).

Akce Safari 2011 nabízí zážitek, který do této doby nemohli návštěvníci žádné české zoo prožít a museli za ním cestovat stovky kilometrů. Safari je rozděleno na 11 sekcí, z nichž ve čtyřech budou návštěvníci projíždět přímo mezi zvířaty a budou moci zažít podobné pocity jako při pozorování divokých zvířat v afrických parcích a rezervacích, kam se také vjíždí výhradně vozidly. V roce 2011, kdy se jedná o tzv. rok Safari „nula“ bude probíhat jako experimentální, a na podzim vedení zoo rozhodne o dalším způsobu provozu Safari a zoo.

Kromě denního provozu ZOO Dvůr Králové nabízí jako každoročně v době letní sezóny Večerní safari, které bude provozována v červnu a září každý pátek a sobotu a o prázdninách každý den. Večerní safari – průjezd 50 ha Afrického safari poschoďovými autobusy s odborným průvodcem lze navštívit od 21 do 22 hod., přitom vstupné je stejné jako v loňském roce (dospělí 180,– Kč, dítě aj. slevy 110,–. Kč)! Obdobně se nemění vstupné na podzimní a zimní sezónu 2011, kdy bude zahrada přístupná pěším návštěvníkům, jako tomu bylo doposud.

Záleží proto na každém, kterou z nabídek návštěvy zahrady využije.

Aktuální informace: www.zoodvurkralove.cz.