Safari Park Dvůr Králové se zapojuje do unikátní kampaně Ukradená divočina. Fotografie upozorní na nelegální obchod s těly divokých zvířat.


13.1. - 30.9.2020
V pondělí 13. ledna 2020 Safari Park Dvůr Králové zahajuje výstavu 12 fotopanelů v rámci kampaně Ukradená divočina. Polovina z nich, která bude vystavena v úterý 14. ledna bude přitom vystavena vůbec poprvé. Ukradená divočina je v českém a nejspíš i v evropském prostředí jedinečná osvětová kampaň zoologických zahrad. Jejím cílem je informovat veřejnost o pozadí ilegálního obchodu s divokými zvířaty, částmi jejich těl a výrobky z nich, probíhajícím především v České republice, potažmo v Evropě.

Celkem 12 fotopanelů informuje o obchodu se slonovinou, korály, rohy nosorožců či kožešinami kočkovitých šelem. Dále odkazují na využívání medvědů pro jejich žluč, nelegální zabíjení kytovců a tygrů nebo celosvětově rozšířený problém trávení dravců a supů karbofuranem. Návštěvníci safari parku tak budou mít možnost se často emotivní formou dozvědět, jak i svým vlastním chováním mohou nechtěně podporovat nelegální obchod s divokými zvířaty, částmi jejich těl a výrobky z nich. To, že se jedná o problém týkající se i České republiky, dokládá fakt, že všechny části těl a výrobky z živočichů na těchto fotografiích byly zabaveny českými kontrolními orgány na našem území.

Kromě zoologických zahrad se prostřednictvím spolupráce na propagaci těchto fotografií ke kampani připojily i další ochranářské organizace jako Česká společnost ornitologická a Vulture Conservation Foundation, zabývající se mj. otravami dravců a supů karbofuranem, Global Tiger Forum, která má za cíl ochranu tygrů, a dále WildAid a TRAFFIC bojující proti globálnímu obchodu s divokými živočichy a rostlinami a produkty z nich vyrobenými.

Kampaň Ukradená divočina organizace The Kukang Rescue Program a Zoo Ostrava byla oficiálně spuštěna v červnu 2018 a záhy získala záštitu ministerstva životního prostředí. Kampaň získala uznání také na mezinárodním poli. Opakovaně o ní informovala Světová asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA) a obě série fotografií Lucie Čižmářové i jejich příběh uspěly ve fotografické soutěži International Photography Awards. „Ohlasy v České republice i v zahraničním ochranářském světě nás velmi těší. Jedná se o další cestu šíření osvěty o nepříliš známém nelegálním obchodu s divokými zvířaty, který je po obchodu s drogami, zbraněmi a lidmi považován za nejlukrativnější odvětví nelegálního byznysu na světě,“ vysvětluje ředitel záchranného programu Kukang František Příbrský.

Výstava je umístěna v nové zimní expozici žiraf. Návštěvníci ji mohou navštívit kdykoliv v otvírací době pavilonu: denně od 10:00 do 18:00 hodin.

Fotogalerie