Safari Park Dvůr Králové: Šimpanzí samice Chispi se zotavuje po náročné operaci a pravidelně rehabilituje s ošetřovatelkami


21.8.2019
Dvaatřicetiletá samice šimpanze Chispi podstoupila před několika týdny velmi náročnou operaci, během níž jí veterinář odebral z těla nemocnou ledvinu. Po zákroku bylo bohužel zjištěno, že zvíře ochrnulo na levou stranu těla. Samice však boj o život nevzdala a poctivě s ošetřovatelkami každý den rehabilituje. Postupně se jí tak do ochrnuté části těla začíná vracet cit.

Operaci šimpanzice veterinář doporučil na základě ultrazvukového vyšetření. Chispi bylo dva dny před tím velmi špatně, projevovala příznaky silné střevní virózy. „Na ultrazvuku jsme pak viděli velký nález podobný nádoru v horní pravé části břicha. O den později jsme proto přistoupili k operaci. Po otevření dutiny břišní se ukázal patologický kulovitý útvar, jehož vyjmutí bylo vzhledem k jeho velikosti (1,5 kg) a mnohanásobnému cévnímu propojení s okolím velmi náročné. Operace trvala tři hodiny. Následným vyšetřením odstraněného útvaru jsme zjistili, že jde o nefunkční a patologicky změněnou ledvinu obsahující hnis,“ popisuje zooložka Gabriela Linhart. 

Ani po operaci však šimpanzice vyhráno ještě neměla. „Když se Chispi začala probouzet, všimli jsme si, že je něco špatně. Chtěla se posadit, ale nešlo jí to, jakýkoli pohyb pro ni byl velkým problém,“ říká ošetřovatelka Kristýna Korecová. Veterinář shledal, že během operace nebo krátce po ní u samice došlo nejspíš k trombóze, jež zapříčinila ochrnutí levé části těla - hrudní a pánevní končetiny a části obličeje.

Chispi proto musela zůstat oddělena od zbytku skupiny a ošetřovatelky ji začaly krmit namixovanou stravou pomocí hadičky. „Přibližně po prvním týdnu, už byla schopna přijímat potravu nastrouhanou, poté rozkrájenou na kousky a nyní už jí bez problému vše vcelku jako dříve,“ uvádí Kristýna Korecová.

Další částí rekonvalescence je rozcvičování nepohyblivých částí těla. Ošetřovatelky proto se samicí rehabilitují skrz mříže každý den. „Chispi je neuvěřitelně statečná a silná. Jakmile si uvědomila, že jí nejde hýbat ani rukou ani nohou, naučila se obratně pohybovat pomocí zbývajících končetin,“ doplňuje ošetřovatelka. Po pár týdnech od operace přišla dobrá zpráva – Chispi se do ochrnuté části začal znovu vracet cit.

Kromě péče o fyzický stav není opomíjena ani duševní pohoda zvířete. Pro šimpanze je v této situaci zásadní, aby byl stále v kontaktu se skupinou a sociálně tak nestrádal. „Během prvních dnů, kdy Chispi musela být oddělena od ostatních členů rodiny, aby se jí bezpečně zhojila pooperační rána, mohla komunikovat s ostatními přes kontaktní „šupák“ sousední expozice. Nyní ji už na několik hodin denně spojujeme s dalšími šimpanzi. Má to nejen pozitivní vliv na psychiku všech členů skupiny, ale pro Chispi je to v této fázi stěžejní motivace k pohybu a postupnému zatěžování levé ruky i nohy, tedy k přirozené rehabilitaci,“ vysvětluje zooložka Gabriela Linhart.

„Máme radost, že skupina i po tak velkém zásahu funguje dál na sto procent a že ostatní členové nemají problém se s ní spojit a chovají se k ní ohleduplně. Samice Bonie se dokonce při jednom spojení snažila vzít Chispi do náruče a pomoct jí přesunout se jinam“ zakončuje ošetřovatelka Kristýna Korecová.

Pavilon goril, který šimpanzi obývají spolu s dalšími primáty, je pro veřejnost i za těchto okolností stále otevřený. Omezený přístup zůstává pouze v části, kde se nachází Chispina ubikace, aby měla samice dostatečný klid a nic ji nerušilo v její rehabilitaci a zotavování se.

Fotogalerie