"Cílem našeho projektu je zjistit více o způsobu života sledovaných jedinců a z toho poté vyvodit obecné závěry, které můžeme vztáhnout na celý druh. Nejvíce nás zajímá, jaká území využívají husy během migrace, rychlost jejich pohybu nebo jaké prostředí upřednostňují k hnízdění," popisuje koordinátor projektu a zoolog Safari Parku Dvůr Králové Michal Podhrázský.
Sledování migračních tras hus velkých je dlouholetým projektem, do kterého jsou zapojeny desítky lidí v několika evropských zemích. Jejich poznatky o výskytu hus jsou zaznamenávány do jednotného systému, ze kterého pak právě koordinátor projektu Michal Podhrázský spolu s dalšími experty vytváří závěry.
„Z dlouholetého výzkumu vyplývá, že za posledních 30 let došlo k výraznému posunu zimovišť na sever. Dnes už není vzácností, že část populace přečkává zimu dokonce na jižní Moravě, v Rakousku nebo v Maďarsku. Podle mého názoru v této změně hraje významnou roli nárůst populace hus a zároveň ničení jejich zimovišť na severu Afriky. Husy totiž nejsou schopné překonat Saharu, proto jim při omezeném počtu zimovišť v severní Africe nezbývá než se pokusit zimu přežít severněji,“ uzavírá Michal Podhrázský.