Výhrůžky, svádění i předvádění dobrot. Jedinečný projekt ŠimpanZoom, který propojil živou konferencí šimpanze ve Dvoře Králové s lidoopy z Brna, zcela spnil svůj účel. Šimpanzům, kterým kvůli absenci nívštěvníků občas chybí zábava, přinesl někdy nečekaná zpestření.
Po dvou týdnech se stěhuje. Dvorští šimpanzi budou moci sledovat své "kolegy" v Hodoníně. Přenos startuje v úterý 30. března 2021 a poběží živě každý den od 8 do 16 hodin zhruba dva týdny. Cílovým ukazatelem jsou šimpanzi - pokud je omrzí, nebude mít smysl v něm pokračovat.
První část ŠimpanZoomu se setkala s obrovským ohlasem médií na celém světě. Bonnie, Babeta nebo Dingo se stali hrdniny stovek článků a reportáží na CNN, v Guardianu nebo People. Mimořádný projekt, který se zoologickými zahradami připravil koronavirovými omezeními silně zasažený umělec Pavel Cupák, si našel fanoušky od Taiwanu, Číny a Indie přes Jihoafrickou republiku, celou Evropu až do Bostonu, New Yorku nebo Toronta. Ti byli svědky zajímavých příhod mezi šimpanzi, ale také se dozvěděli o problémech, v kterých se ocitly všechny zoologické zahrady v Česku. Ty kvůli koronavirovým uzávěrám přes 200 dnů nemohou přivítat návštěvníky. Chov a péče o ohrožená zvířata přitom vyžadují stále stejné náklady, a zoo se tak dostaly se do velkých finančních nesnází.
Projekt vyvolal silnou odezvu a rozdmýchal debatu o nutné podpoře zoo ze strany české vlády. Ta nedlouho poté rozhodla o jednorázové pomoci licencovaným zahradám v zemi částkou 80 milionů korun. Mnohem masivněji však pomáhá česká veřejnost. Jen do Dvora Králové již během týdne příznivci poslali přes 25 milionů korun. Pokračování ŠimpanZoomu je i symbolickým poděkováním všem z nich.
Kamery běží denně od 8 do 16 hodin. V případě, že šimpanze nevidíte, jsou pravděpodobně v druhé expozici či venkovním výběhu.