Sudan: The Last of the Rhinos


28.6.2017
Ve středu 28. června proběhne světová premiéra filmu Sudan: The Last of the Rhinos o posledním žijícím samci nosorožce bílého severního. Dokument připravila stanice BBC ve spolupráci se ZOO Dvůr Králové, rezervací Ol Pejeta a dalšími. Dokument bude možné sledovat na BBC od 21 hodin západoevropského času.

Samec Sudán se dostal do dvorské zoo v sedmdesátých letech z afrického Súdánu s dalšími pěti nosorožci a strávil tu většinu svého života. ZOO Dvůr Králové se stala jedinou institucí na světě, kde se podařilo tato zvířata rozmnožit, narodila se tu celkem čtyři mláďata. Sudán se stal otcem dvou z nich, samic Nabiré a Nájin.

Přes všechny chovatelské úspěchy probíhala reprodukce těchto v současné době nejohroženějších savců planety příliš pomalu. Proto se zoo rozhodla v roce 2009 převézt čtyři nosorožce do keňské rezervace Ol Pejeta s cílem vytvořit v přirozených podmínkách životaschopnou a pravidelně se rozmnožující skupinu. Bohužel však byly u samic zjištěny zdravotní komplikace, které jim nedovolily zabřeznout. Nyní jsou tak veškeré naděje na záchranu nosorožců bílých severních v rukou vědců a umělých metod reprodukce. Práci odborníků na záchraně nosorožců bílých severních koordinuje právě ZOO Dvůr Králové.

Dokument bude dále možné zhlédnout ve středu 26. července přímo ve dvorské zoo v rámci Afrického festivalu.