TOMS a Elle věnovaly na africké projekty ZOO Dvůr Králové přes 60 tisíc korun


3.11.2015
Prodej speciální edice obuvi TOMS, jejíž ambasadorkou se stala modelka Veronika Vařeková, přinesl zoologické zahradě ve Dvoře Králové přes 60 tisíc Kč, které budou věnovány na africké projekty záchrany nosorožců.
„Je úžasné, že činnost ZOO Dvůr Králové přesahuje samotnou zoologickou zahradu a že například projekt týkající se nosorožců směřuje až do Afriky," vysvětlila Veronika Vařeková, proč se rozhodla podpořit právě dvorskou zoo. "Velice nás Veroničin přístup potěšil. Zároveň jsme vděční společnosti TOMS a časopisu Elle za pomoc jak africkým komunitám, tak africké přírodě. Je skvělé vidět, že ohledy na divokou přírodu nacházejí ohlas u obchodně i společensky úspěšných firem," uvedl Jan Stejskal, vedoucí mezinárodních projektů dvorské zoo.

Obuvní značka TOMS se spojila s časopisem Elle, aby přenesla filantropii značky do českého prostředí. Hlavním principem fungování TOMS je unikátní obchodní model: Za každý prodaný pár bot se druhý pár bot vydá dítěti, které boty nemá a potřebuje. Společnost spolupracuje s neziskovými partnery po celém světě a od svého založení v roce 2006 darovala přes 45 milionů párů.

Na letošní rok značka TOMS připravila speciální edici čtyř limitovaných modelů, jejichž ambasadorkami se staly čtyři české módní ikony – Veronika Vařeková, Anna Geislerová, Klára Issová a Linda Vojtová. Každá z nich se rozhodla podpořit jednu organizaci, na jejíž konto putovalo 33 % z prodeje každého limitovaného modelu bot. Právě Veronika Vařeková výtěžek z prodeje „svého“ modelu poukázala na africké projekty ZOO Dvůr Králové. Podrobnosti o celé akci najdete na http://one-for-one.cz

Projekty v Africe

ZOO Dvůr Králové v Africe usiluje o záchranu dvou mimořádně ohrožených typů nosorožců. Jde o nosorožce bílé (jinak též tuponosé) severní, kteří jsou na světě už jen čtyři, všechna zvířata přitom patří ZOO Dvůr Králové. V současné době už není šance, že by se tito nosorožci mohli rozmnožit přirozeným způsobem, proto zoo společně se špičkovými vědci z IZW Berlín zahájila projekt na jejich záchranu umělými metodami reprodukce, jako je in vitro fertilizace a přenos embrya do těla náhradní matky blízkého druhu nosorožce.

Druhým významným projektem ZOO Dvůr Králové v Africe je podpora záchranné stanice pro nosorožce dvourohé (jinak též černé) v národním parku Mkomazi v Tanzanii. V roce 2009 zoo do Mkomazi poslala tři nosorožce a všichni si na nové podmínky rychle zvykli. V říjnu 2011 dvorská samice Deborah dokonce v Tanzanii porodila samičku Hillu a v červnu 2014 další samičku jménem Tunu. V Mkomazi, kde byli v 80. letech minulého století všichni nosorožci vybiti, se tak dnes i díky ZOO Dvůr Králové rozvíjí nadějný projekt, který přispívá k záchraně nosorožců nejen v Tanzanii, ale v celé východní Africe.

Snahy ZOO Dvůr Králové o záchranu nosorožců v Africe můžete podpořit také příspěvkem na Konto WILDLIFE: 264350610/0300