Tři nosorožci jedou do Tanzanie


26.5.2009
Ojedinělý projekt začíná ve středu 27. 5. 2009 krátce po poledni. V ZOO Dvůr Králové se do masivních přepravních beden nakládají tři mladí nosorožci dvourozí a vydávají se na dalekou cestu. Konečnou stanicí bude rezervaci Mkomazi na severu Tanzanie.
Nosorožec dvourohý (Dideros bicornis) býval v Africe ještě v první polovině minulého století běžným a početných velkým savcem. Bohužel nekontrolovaný lov a sháňka po hlavní nosorožcí ozdobě - dlouhém rohu - přivedly nosorožce na pokraj vyhubení. Savany rovníkové Afriky obývají poslední nosorožci v nejpřísněji chráněných rezervacích a jen pomalu se jejich počty zvyšují. Důležité je, že klesající trend se podařilo zastavit.

Do záchrany nosorožců se zapojují také nevýznamnější světové zoologické zahrady a ZOO Dvůr Králové je jednou z nich. Proto se rozhodla podpořit záchranný chov nosorožců dvourohých v rezervaci Mkomazi v Tanzánii zasláním tří odchovaných mláďat. Ty zde doplní stávající skupinu asi 10 nosorožců, chovaných na přísně střeženém oploceném území s rozlohou přes 42 km2.

Do Tanzanie pocestují dva samci a jedna samička. Nejstarší z nich je samice Deborah, narozená 11. 9. 2004 matce Jiddah a otci Jimmovi. Sameček Jamie se narodil 2. 1. 2006 samici Jezdi a samci Sauronovi, nejmladší samec Jabu přišel na svět 1.2.2007 samici Jole a samci Ibisovi. Jedná se tedy o nepříbuzná zvířata, která významně zvýší genetickou rozmanitost malé skupinky v Mkomazi Nature Reserve. Všichni tři mladí nosorožci jsou již 4. generací nosorožců, narozenou v ZOO Dvůr Králové.

Po naložení budou nosorožci převezeni velkým nákladním klimatizovaným vozem na letiště v nizozemském Amsterdamu a ve čtvrtek 28. 5. 2009 odpoledne odletí nákladním letadlem na letiště Kilimanjaro v Tanzánii. Zde na ně již budou čekat pracovníci z Mkomazi, zajišťující jejich další převoz.

Nosorožce doprovází do Afriky zkušený ošetřovatel ze ZOO Dvůr Králové Jan Žďárek, v Tanzánii na ně bude čekat také ředitelka ZOO dr. Dana Holečková. S nosorožci cestuje také jihoafrický veterinář a jeden z největších odborníků na nosorožce na světě dr. Piet Morkel a britská ošetřovatelka Berry White, která se věnuje dlouhodobě nosorožcům v Evropě i v Africe.