Hrabáč má zavalité tělo velikosti menšího prasete, s nápadně dlouhým rypákem a velkýma ušima. Jako tvor s převážně noční aktivitou prospí hrabáč větší část dne, v noci shání potravu. I když jsou hrabáči úplně jiným samostatným druhem, způsobem života nejvíce připomínají mravenečníky. Hlavní potravu hrabáčů tvoří termiti, které chytají pomocí dlouhého lepkavého jazyka. Hrabáč, jak již napovídá jeho jméno, si dokáže silnými končetinami s mohutnými drápy hloubit nejenom doupata na spaní, ale rozhrabat i pevná termitiště.
Hrabáči jsou v zoologických zahradách málo chovanými zvířaty. ZOO Dvůr Králové se v Česku stala druhou zahradou, kde ho můžete vidět. Nová expozice pro našeho hrabáče byla vybudovaná v pavilonu Africká savana a slavnostně otevřena 28. února 2015. Samec Eko jí dostal jako dárek k druhým narozeninám, které právě ten den oslavil. Eko k nám přišel ze Zoo Jekatěrinburg, původně byl vedený jako samice. U hrabáčů je ale zjišťování pohlaví velmi obtížné, provedené genetické testy teď ukazují spíše na samce. Až bude jeho pohlaví definitivně určeno, budeme shánět druhého jedince zvíře do páru a snad se nám podaří hrabáče v budoucnosti i rozmnožit.
Už jste viděli hrabáče? ZOO Dvůr Králové otevřela jeho novou expozici
5.3.2015
Jedním z nejzajímavějších afrických zvířat je hrabáč. ZOO Dvůr Králové se o uplynulém víkendu stala druhou zoologickou zahradou v České republice, kde ho můžete vidět. V pavilonu Africká savana má hrabáč novou expozici, která zvenku připomíná africkou chýši.