Velké historické pátrání. Safari park startuje historickou fotosoutěž


1.3.2021
Safari Park Dvůr Králové pořádá v rámci oslav 75 let své existence pátrání ve vlastní minulosti. Všichni příznivci mohou nyní zasílat své vzpomínky na návštěvu Dvora Králové. Na autory těch nejlepších čeká exkluzivní projížďka safari při západu slunce.

Světové prvoodchovy buvolce hiroly, první mláďata hrošíků liberijských v Česku, nejúspěšnější světový chov psů hyenových, dvou druhů nosorožců nebo žiraf. Safari park má při příležitosti oslav 75 let od svého založení hodně na co vzpomínat. Nyní se obrací i na své příznivce. „Hledáme fotografie z let 1946 až 1996, tedy za první půl století existence zahrady. Na autory nejkrásnějších vzpomínek čeká exkluzivní soukromá večerní projížďka po safari s odborným průvodcem,“ říká ředitel safari parku Přemysl Rabas.

Fotografie ze svých domácích archivů mohou zájemci posílat v elektronické podobě na e-mail propagace@zoodk.cz až do 15. června 2021. Je třeba je opatřit jménem autora, co nejpřesnějším datem vzniku a v ideálním případně i popiskem s konkrétní vzpomínkou.

Safari park v průběhu letní sezony zveřejní výběr nejlepších snímků na svých sociálních sítích. Porota, tvořená téměř 64 tisíci příznivců safari parku na Facebooku, pak vybere dva vítěze v následujících kategoriích:

a)    Zvíře: obrázky jakýchkoli živočichů z chovu ve Dvoře Králové nad Labem
b)    Ostatní: fotografie staveb, rodinných momentek a dalších situací z areálu

Na autora té, které internetoví fanoušci dají nejvíc označení „to se mi líbí“, čeká neopakovatelný zážitek ze soukromého off-road safari s průvodcem. Ve hře je také setkání se žirafami a zajímavé ceny s tematikou safari parku.

Safari Park Dvůr Králové, tehdy ještě jako prostý zookoutek, se návštěvníkům otevřel 9. května 1946. Tehdy zaujímal plochu jen 4,6 hektaru a nabízel pohled na jezevce, lišky nebo sovy v okolí Neumannovy vily. Zvířat ale rychle přibývalo a v roce 1951 již zookoutek vystupoval pod jménem Východočeská zoologická zahrada. To už v areálu existoval pavilon exotické zvěře s opicemi nebo lvem jménem Rémus. Zoo se brzy stala oblíbeným cílem a druhým největším i nejnavštěvovanějším místem svého druhu v zemi. Zlom ale přišel až v roce 1965, kdy se ředitelem stal Josef Vágner. Ten prosadil zbudování safari, které je dnes kulturní památkou, a také významné zaměření na africkou faunu. Během svého ředitelování uspořádal osm expedic do Afriky, z kterých dovezl tisíce zvířat. Ta znamenala základ legendárních chovů ve Dvoře, které z něj dodnes činí nejvýznamnější genetickou banku afrických zvířat mimo jejich původní domovinu. Z odkazu Josefa Vágnera safari park čerpá dodnes, když pokračuje v unikátních chovech a vrací řadu druhů zpět do jejich původního domova. Takovými jsou například antilopy koňské, buvoli kaferští, adaxové, přímorožci šavlorozí. Světový věhlas má i záchranný chov nosorožců černých, kteří se vrátili ze Dvora do Tanzanie a Rwandy. Patrně nejznámější jsou pak snahy safari parku o záchranu nosorožců bílých severních. Na světě jsou dnes známy už jen dvě samice těchto nosorožců a obě se narodily ve Dvoře.

 

Fotogalerie