Vernisáž ilustrací Joy Adamsonové


11.8.2022
Výstava unikátních originálních ilustrací potrvá od 11. 8. do 25. 9. 2022

Vernisáž výstavy originálních ilustrací Joy Adamsonové se koná 11. srpna 2022 od 14 hodin v Galerii Zdeňka Buriana.

Joy Adamsonová se proslavila jako autorka Příběhu lvice Elsy a společně se svým manželem Georgem se stali zřejmě nejslavnějším párem africké ochrany přírody. Odchováním lvího mláděte a jeho následným vypuštěním do volné přírody se jim podařilo změnit pohled veřejnosti, která přestala vidět divoká zvířata jen jako krvelačné bestie. Joy však byla i nadanou malířkou, její malby keňských etnik dnes zdobí sídlo keňských prezidentů a její botanické kresby jsou pro svou mimořádnou kvalitu stále oblíbené.  

„Vidět originály botanických ilustrací Joy Adamsonové je naprostým unikátem, protože se vystavují jen zcela výjimečně. Do Česka mohl soubor Joyiných děl dorazit díky jejímu propojení s Opavou, kde se narodila,“ popisuje popularizátorka života a díla Joy Adamsonové Zuzana Beranová, která díla do Česka přivezla. Výstava bude slavnostně zahájena v prostorách Galerie Zdeňka Buriana 11. srpna ve 14 hodin. Z Velké Británie na zahájení přicestuje i Graeme Dougan, člen správní rady britské nadace Elsa Conservation Trust, která díla na výstavu zapůjčila.

Výstava potrvá do 25. září 2022. Soubor nádherných botanických ilustrací v safari parku doplní trvalou výstavu osobních předmětů Joy Adamsonové, kterou do Dvora Králové zapůjčila Zuzana Beranová z vlastních sbírek. Stalo se tak u příležitosti symbolického přejmenování dvorského pavilonu šelem na Pavilon šelem Joy Adamsonové.

Fotogalerie