Záchrana nosorožců i vyšší komfort pro návštěvníky. Skupina ČEZ i Nadace ČEZ dál pomáhají safari parku


21.12.2020
Skupina ČEZ a Nadace ČEZ i nadále podporují Safari Park Dvůr Králové. Mimo významné finanční podpory aktivitám safari parku na záchranu ohrožených druhů navíc pomáhájí i nadále zvyšovat pohodlí návštěvníků.
Vedle obrovského množství drobných dárců, podporovatelů a partnerů zůstali po boku safari parku v náročném roce 2020 i ti největší. Tradičně mezi ně patří Skupina ČEZ a Nadace ČEZ.

"Dlouhodobé partnerství s ČEZ každým rokem nabývá na hodnotě. Jsem rád, že po našem boku zůstal ČEZ i v tomto těžkém roce, kdy potřebujeme pomoc více než kdy jindy," uvádí vedoucí komunikace a mezinárodních projektů Jan Stejskal. Skupina ČEZ a Nadace ČEZ v letošním roce podpořily rozmanité aktivity Safari Parku Dvůr Králové částkou v součtu přesahující 1,8 milionu korun.

"Problémy spojené s koronavirovými omezeními provázely nejen samotný areál safari parku v Podkrkonoší," pokračuje Jan Stejskal. "Také naše snahy o záchranu nosorožců bílých severních světová epidemie zkomplikovala. Bez štědré pomoci Nadace ČEZ by bylo velmi obtížné v tomto projektu uskutečnit nejen letní cestu mezinárodního expertního týmu do Keni, ale i zákroky u samic v evropských zoologických zahradách," doplňuje Jan Stejskal. Nosorožci bílí severní jsou nejohroženějšími savci planety. Známy jsou už pouze dvě samice, obě se narodily ve Dvoře Králové a v současné době žijí v Keni. Odborníci koordinovaní Safari Parkem Dvůr Králové se nyní snaží druh zachránit zcela novátorskými metodami asistované reprodukce.

V první polovině roku byl program zbrzděn protiepidemickými opatřeními. Řada států včetně Keni byla zcela uzavřena cestám ze zahraničí. Od srpna se ho ovšem podařilo v plné míře obnovit a pokračují i odběry vajíček od samic nosorožců bílých jižních v evropských zoologických zahradách, které přispívají k záchraně jejich severních příbuzných.

Mimo to ČEZ trvale pomáhá zvyšovat komfort všem návštěvníkům dvorského safari parku, jimž od roku 2018 slouží mimo jiné dvě nabíjecí stanice pro elektromobily nedaleko sezonní brány do safari.

Fotogalerie