Žirafák Ali: 215. žirafa narozená v zoo


23.7.2009
Nejdřív se objeví přední nohy, potom hlava s dlouhým vyplazeným jazykem, krk, ramena a nakonec zadek. Žuch, a nevzhledný balík je na zemi. Za půl hodiny už kolem běhá novorozený žirafák Ali, 215. mládě žirafy narozené v ZOO Dvůr Králové.
Máma ho začne olizovat, ono se to mele, roztahuje nohy a snaží se postavit. A když se vrátíte za půl hodiny, nebudete věřit vlastním očím. V boxu budou stát dvě žirafy - jedna obrovská skoro pětimetrová a druhá maličká - věrná kopie své mámy. I když maličká není úplně přesný popis: novorozené žirafě má skoro dva metry na výšku.

ZOO Dvůr Králové je největším chovatelem žiraf v Evropě. Loňský rok byl mimořádně úspěšný a třicetihlavé stádo žiraf síťovaných a Rothschildových se rozrostla o 6 mláďat. Letos jsme na první mládě čekali až do konce června. Ráno 22. 6. se chovatelé v žirafím pavilonu dočkali. Za samicí žirafy Rothschildové Keniou vrávoravým krokem pobíhalo novorozeně. Malý, krásně světle zbarvený sameček dostal jméno Ali a má se čile k světu. Včera se poprvé představil veřejnosti a brzy ho uvidí i návštěvníci zoo. Ali je již 215. mládětem žirafy (142. mládětem poddruhu žirafa Rothschildova) narozeným v ZOO Dvůr Králové.

Ali se narodil samici jménem Kenia, která přišla do ZOO Dvůr Králové v roce 2003 ze zoo v Barceloně. Tam se narodila 2. 5. 2000. Otcem je samec Tommy, který se narodil 27. 3. 2002 v Ouwehands Dierenpark Rhenen (Holandsko) a do ZOO Dvůr Králové byl dovezen 13. 5. 2004 z jiné nizozemské zoo v Amersfoortu.

Žirafa Rothschildova (Giraffa camelopardalisrothschildi)je považována za nejvyšší zvíře světa - samci mohou dorůst až do šesti metrů. Taková výška není samoúčelná - díky dlouhým nohám a krku dosáhne žirafa za potravou tam, kam žádné jiné zvíře s výjimkou slona. Nemá tak při shánění potravy konkurenci. Živí se listy a větvemi stromů, často velmi pichlavých akácií. Je k tomu dobře uzpůsobena - listy obratně stahuje z větví asi půlmetrovým jazykem a pomáhají jí i husté sliny. Potravě se věnuje žirafa až 12 hodin denně. Domovinou tohoto poddruhu je centrální Afrika - Keňa a Uganda.

Samice je březí asi 457 dní. Zpravidla rodí jediné mládě (dvojčata jsou naprostou výjimkou), a to ve stoje. Mládě žirafy je po narození velké až 180 centimetrů, váží 70 kg a už půl hodiny po porodu se pokouší postavit. Žirafa se dožívá v průměru 30 - 35 let.