Žirafí rekordmanka


4.4.2009
V sobotu 4. dubna 2009 se v ZOO dvůr Králové dožívá úctyhodného věku 27 let nejstarší žirafa chovaná v současné době v České republice. Samice nazvaná Viola 2 totiž přišla na svět již 3. 4. 1982.
Viola 2 se narodila jako 43. mládě žirafy Rothschildovy v ZOO Dvůr Králové nás a za svůj život měla 9 mláďat. Protože je to již starší dáma, ven chodí přeci jen o trochu méně než ostatní žirafy a zastihli jsme ji tak uvnitř pavilonu. Nechala se vyfotografovat, pochutnala si na přinesených větvičkách a nakonec na nás vyplázla svůj dlouhatánský jazyk. Do výběhu ovšem chodí pravidelně každý den a tam ji mohou obdivovat i návštěvníci zoo. Oslavenci jsme popřáli ještě mnoho spokojených let.

ZOO Dvůr Králové v současné době chová největší stádo žiraf na světě v zajetí (38 kusů) ve dvou poddruzích: žirafy síťované a žirafy Rothschildovy. V loňském roce se narodilo během tří měsíců šest mláďat, poslední z nich - sameček žirafy Rothschildovy - v pondělí 15. 9. 2008. Také letos očekávají chovatelé v zoo

V historii se v ZOO Dvůr Králové se dosud narodilo 214 žiraf, z toho 73 žiraf síťovaných a 141 žiraf Rothschildových. Zoo je tak největším a nejúspěšnějším chovatele žiraf na světě mimo Afriku.

Na závěr doplňuje pro zajímavost, že druhou nejstarší žirafou v České republice je opět žirafa Rothschildova, a to samec Šimon chovaný v pražské zoologické zahradě. Ten se letos dožívá 23 let.