To jsou také důvody, pro které naše zoo přistoupila k budování rozsáhlého lvího safari na jedné straně, a zároveň urychlily přesun chovu tygrů do vhodnějších podmínek v jiné zoologické zahradě.
Staré výběhy tygrů v naší zoo budou propojeny do většího prostoru a poskytnou domov menším hyenám. Do pavilonu šelem by se letos navíc měli vrátit gepardi, kteří zde návštěvníkům hodně chyběli. Chceme představit zejména unikátní odchov pěti mláďat, která se narodila v říjnu 2014. Samotnou kolekci šelem jsme už rozšířili o pár karakalů, kteří ve Dvoře nikdy dříve chováni nebyli, a v budoucnu plánujeme i další zajímavé africké druhy, například hyeny čabrakové, hyeny žíhané a hyenky.
Dále plánujeme přemístění psů hyenových do většího prostoru podobně, jako jsme v minulém roce mnohonásobně zvětšili prostor pro nosorožce a žirafy.
Chápeme, že se mnohým návštěvníkům bude po nádherných tygrech stýskat. Zároveň ale věříme, že našim důvodům porozumí a že naši práci a také pohled na zvířata v mnohem přijatelnějších a přírodě blízkých podmínkách nakonec ocení.
Přemysl Rabas,
ředitel ZOO Dvůr Králové
ZOO Dvůr Králové opustí poslední tygři
10.3.2015
Na začátku letošní sezóny se změny v královedvorské zoo dotknou jednoho mimořádně oblíbeného druhu. Poslední dva tygři sibiřští by měli odletět do zoologické zahrady v Minnesotě. Jejich odchod je motivován nejen dva roky probíhajícím přechodem na chov čistě africké fauny, ale také už nevyhovujícími podmínkami pro chov těchto nádherných velkých šelem. Výběh, který stačil k chovu tygrů v druhé polovině minulého století, dnes považujeme za dávno přežitý a morálně zastaralý. Tak jako ve většině českých zoo zmizely staré nevyhovující medvědince a nahradily je prostorné výběhy s kusem lesa o výměře jednoho i více hektarů, tak by se i velkým kočkám měl poskytnout odpovídající prostor.