Tříletou samičku vzácného nosorožce dvourohého přepraví ZOO Dvůr Králové ve spolupráci se společností DHL v neděli 26. června. Speciální letadlo typu B757 bude připraveno pouze pro Elišku, doprovod, leteckou posádku a zásoby krmiva.
„Jsme nadšeni, že máme příležitost podílet se na transportu tohoto úžasného zvířete zpět do jeho domoviny v Africe a že tak společnost DHL může významně přispět k záchraně ohroženého nosorožce dvourohého,“ uvádí Ken Allen, generální ředitel společnosti DHL Express.
Transport bude zahájen v neděli ráno převozem Elišky z dvorské zoo na letiště v Lipsku, odkud ji čeká přímý let na Kilimandžáro. Po přistání v Tanzanii ji od jejího nového domova v Národním parku Mkomazi dělí přibližně pět hodin jízdy. Po úspěšné aklimatizaci se Eliška připojí ke skupině dvorských nosorožců přivezených do Mkomazi v roce 2009.
„Samice Deborah, která přicestovala ze Dvora, už v Tanzanii porodila dvě mláďata, obě samičky,“ uvádí Tony Fitzjohn, který v Mkomazi vede záchrannou stanici pro nosorožce. „Jsem velice rád, že Eliška poputuje právě k nám. Spolupráce se ZOO Dvůr Králové přináší skvělé výsledky a Eliška nám pomůže posílit jednu z pouhých tří populací nosorožců, které dnes v Tanzanii jsou,“ dodává Tony Fitzjohn.
Záštitu přesunu udělil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a podpořila ho například britská velvyslankyně v ČR, paní Jan Thompson, vietnamská zpěvačka Thu Minh, kmotr Elišky herec Josef Dvořák, modelka Monika Leová a také dárci, kteří přispěli na konto WILDLIFE, z něhož ZOO Dvůr Králové financuje své ochranářské projekty.
ZOO Dvůr Králové patří mezi nejúspěšnější chovatele nosorožců dvourohých, jinak též černých, v zajetí na světě. Dosud se jich v zahradě narodilo 43 a další samice jsou březí. Eliška, která se samici Etoshe narodila v září 2012, patří k páté generaci chované v zahradě.
Národní park Mkomazi – rozsáhlá oblast o ploše 3245 kilometrů čtverečních na severovýchodě Tanzanie. Plynule navazuje na obrovské území národního parku Tsavo, které se rozprostírá v sousední Keni. Tanzanská vláda v roce 1988 pověřila Tonyho Fitzjohna, aby v tu dobu pytláctvím a pasením dobytka značně zpustošenou rezervaci obnovil. Fitzjohnovi se to dařilo natolik, že se suché savany Mkomazi v roce 2008 staly národním parkem. Kromě všeobecné ochrany území se Mkomazi věnuje zejména obnovení divoké populace psů hyenových a od roku 1997 v Mkomazi běží i záchranný program pro východní poddruh nosorožce dvourohého. První nosorožci sem byli převezeni ze záchranného chovu v Jihoafrické republice v roce 1997. Následovala trojice z chovu ZOO Dvůr Králové a v roce 2012 přibylo další trio z anglické zoo Port Lympne. Mkomazi se snaží pomáhat i komunitám žijícím v nejbližším okolí, například zpřístupňováním pitné vody, hygienických zařízení nebo stavbou škol.
KONTO WILDLIFEČíslo konta WILDLIFE, na které je možné přispívat na africké projekty ZOO Dvůr Králové: 264350610/0300