Sběrné místo drobného elektroodpadu bude v sobotu připraveno u vchodu do zahrady z parkoviště zoo od 10 do 16 hodin. Za každý odevzdaný spotřebič obdrží návštěvník poukázku na dětskou vstupenku zdarma. V případě, že bude chtít poukázku využít dospělý návštěvník, bude mu na jejím základě u pokladny z výše vstupného pro dospělého odečtena částka v hodnotě dětské vstupenky, tedy 155 Kč.
Příležitost, jak pomoci s recyklací nepotřebných elektrospotřebičů, připravil kolektivní systém ELEKTROWIN, který se zabývá sběrem a recyklací elektroodpadu, ve spolupráci s královédvorskou zoo.
Do kontejneru je možné vkládat všechny malé spotřebiče a baterie, například žehličky, kávovary, kuchyňské roboty, rychlovarné konvice, elektrické nůžky, pily, vrtačky, brusky, řezačku, aku šroubováky, apod.
Do kontejneru nepatří zářivky, televize ani monitory!
Volná dětská vstupenka, kterou návštěvníci získají výměnou za odevzdaný elektrospotřebič, platí pouze v sobotu 3. června.
Věděli jste, že recyklací vyřazené žehličky
... se získá 0,5 kg železa
Necelou polovinu hmotnosti žehličky představuje železo. Jeho recyklací může vzniknout hned několik nových plechovek či desítky hřebíků.
... se opět použije 0,2 kg neželezných kovů
Více než 15 procent hmotnosti běžné žehličky tvoří neželezné kovy, převážně měď. Toto množství postačí na výrobu až 300 metrů měděného drátu.
... se znovu do oběhu dostane 0,5 kg plastů
Každá žehlička je téměř z poloviny tvořena plasty.
... se ušetří 23 kWh elektrické energie
Výroba materiálů přímo z nerostných surovin je energeticky velmi náročná. Zejména v případě železa a mědi dokáže výroba z druhotných surovin ušetřit až 80 procent energie.
... se spotřebuje o 2 litry méně ropy
Ropa se používá při výrobě energie, ale také jako základní surovina při výrobě plastů. Jejich recyklací se ušetří zdroje této suroviny.
... se zabrání tvorbě 5,5 kg CO2
Mnohé lidské aktivity produkují skleníkové plyny. Opakovaným využitím surovin se jejich produkce snižuje, což přispívá ke zpomalení klimatických změn.
ELEKTROWIN a.s. je největším kolektivním systémem zaměřeným na zpětný odběr vysloužilých elektrospotřebičů v České republice. Společnost zajišťuje sběr, zpracování, využití a likvidaci nefunkčních elektrozařízení a elektroodpadu. Od svého založení v roce 2005 již zrecyklovala více než 15 000 000 vyřazených elektrospotřebičů o celkové hmotnosti 245 000 tun. Zaměřuje se na chladicí zařízení, velké a malé elektrospotřebiče, elektrické a elektronické nástroje. Společnost je nezisková, jejími akcionáři jsou přední výrobci velkých a malých domácích spotřebičů. Sběrnou síť tvoří více než 13 000 sběrných míst po celé České republice.Více informací naleznete na www.elektrowin.cz.